Grudniowy salon Chóru Polskiego Radia z Pendereckim

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2017 13:44
Agnus Dei z "Polskiego Requiem", Aria z "Trzech utworów w dawnym stylu", "Pieśń Cherubinów" oraz wiele innych, słynnych dzieł Krzysztofa Pendereckiego. Chór Polskiego Radia zaprasza na ostatnią w tym roku odsłonę Salonu muzycznego w Willi Decjusza.
Chór Polskiego Radia
Chór Polskiego RadiaFoto: Grzegorz Ziemiański/Fundacja Sonoris

Salon muzyczny Chóru Polskiego Radia w Willi Decjusza to przedsięwzięcie bez precedensu, którego istotą jest spotkanie odbiorców i twórców, wspólna rozmowa i celebracja sztuki muzycznej dzisiejszych czasów. Raz w miesiącu w krakowskiej Willi Decjusza – miejscu, które już pół tysiąca lat temu zostało zaprojektowane właśnie jako przestrzeń wymiany myśli, odbywają się koncerty monograficzne z udziałem i komentarzem kompozytorów oraz innych twórców. Dzieła zaproszonych artystów wykonuje Chór Polskiego Radia oraz zaprzyjaźnieni z zespołem wybitni artyści. Tak przedstawiona sztuka współczesna przestaje straszyć obcością, a nawiązania do muzyki nieco starszej zachęcają większe grono odbiorców do uczestnictwa w tych niedzielnych spotkaniach w tak zasłużonym dla europejskiej kultury miejscu, jakim jest Willa Decjusza.

Gośćmi "Salonu..." byli do tej pory tak wybitni polscy twórcy jak Agata Zubel, Paweł Mykietyn, Andrzej Kwieciński, Paweł Łukaszewski, Aleksander Kościów, Edward Pasewicz, a także Ryszard Krynicki. Ostatnie w tym roku salonowe spotkanie Chóru Polskiego Radia poświęcone będzie twórczości Krzysztofa Pendereckiego i odbędzie się z udziałem samego mistrza. 

W programie koncertu zabrzmią: Agnus Dei z "Polskiego Requiem", "Grób Potockiej" z powstałego w 2010 roku z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina cyklu "Powiało na mnie morze snów...", Aria z "Trzech utworów w dawnym stylu", "O Gloriosa virginum", Psalm XXX "Będę Cię wielbił Panie" z "Psalmów Dawida" oraz "Pieśń Cherubinów".

Dzieła Krzysztofa Pendereckiego wykona Chór Polskiego Radia pod batutą Macieja Tworka.

Koncert odbędzie się w niedzielę 10 grudnia o godz. 17.00 w Willi Decjusza (ul. 28 Lipca 1943 17A). Bilety w cenie 10 PLN dostępne w punktach InfoKraków (ul. św. Jana 2 i pl. Wszystkich Świętych 2) oraz w miejscu koncertu na godzinę przed jego rozpoczęciem.

materiały prasowe/bch

Zobacz więcej na temat: Chór Polskiego Radia

Czytaj także

Chór Polskiego Radia nagrał "Oresteję" Agaty Zubel

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 11:00
- Ten utwór przełamuje konwencje i stanowi dla chóru nie lada wyzwanie, nie tylko z powodu ćwierćtonowego zapisu - mówił o dramatooperze Agaty Zubel dyrygent Szymon Wyrzykowski.
rozwiń zwiń