30. rocznica śmierci Jonasz Kofty na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 13:47
Poeta, autor tekstów piosenek, satyryk, dramaturg, aktor i piosenkarz kabaretowy, malarz. Odszedł trzydzieści lat temu, ale jego teksty nie straciły ani urody poezji, ani ostrza ironii. Wspomnienia rodziny, przyjaciół, krytyków i współpracowników złożą się na radiową opowieść o tym wybitnym artyście.
Audio
  • Dariusz Michalski wspomina Janusza Koftę w 30. rocznicę jego śmierci (Poranek Dwójki)
  • Wspomnienie o Jonaszu Kofcie w 30. rocznicę jego śmierci (Wybieram Dwójkę)
Jonasz Kofta
Jonasz KoftaFoto: PAP/Marek Karewicz

kofta-1200.jpg
Jonasz Kofta. Satyryk i Człowiek Radia

Jonasz Kofta zmarł 19 kwietnia 1988 roku. Jego postać i bogaty dorobek artystyczny będą tematem pojawiającym się 19 kwietnia w audycjach Programu 2 Polskiego Radia, w tym: w "Wiadomościach kulturalnych " i w "Archiwalni ". W "Poranku Dwójki" pojawił się konkurs dla słuchaczy i felieton kulturalny, a w "Wybieram Dwójkę" reporterska relacja ze spotkania wspomnieniowego w warszawskim kinie Atlantic. W dwóch ostatnich pasmach zostały też przypomniane utwory Jonasza Kofty.

Natomiast w sobotę 21 kwietnia, Dwójka zaprosiła słuchaczy na retransmisję audycji z cyklu "Kabarety literackie", prezentującej Jonasza Koftę jako wybitnie utalentowanego, wszechstronnego twórcę kabaretowego. Przypomnieliśmy przede wszystkim  fragmenty "Fachowców" i "Dialogów na cztery nogi", ale też inne utwory pisane dla radia. Uchyliliśmy również kurtynę dawnego kabaretu "Pod Egidą".

***

mat. pras./mk/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Henryk Bardijewski. Zaczęło się od kart bibliotecznych

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2017 13:00
- Po wojnie pracowałem w Bibliotece Narodowej w Zakładzie Bibliografii Zalecającej, gdzie na kartach bibliotecznych streszczałem w paru zdaniach przeczytane książki. Z czasem to pisanie zaczęło się wymykać - wspominał w Dwójce satyryk, prozaik, dramatopisarz, autor słuchowisk oraz tekstów dla kabaretów literackich.
rozwiń zwiń