X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mamy Niepodległą - akcja społeczna

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 06:30
Od 16 do 23 listopada 2018 roku będzie można bezpłatnie wysłać kartki pocztowe z okazji stulecia nadania depeszy notyfikującej odrodzenie Polski.
Audio
  • Jan Engelgard o historycznej depeszy Józefa Piłsudskiego ogłaszającej odzyskanie przez Polskę niepodległości (Wybieram Dwójkę)
  • Depesza Józefa Piłsudskiego z listopada 1918 roku (Dwójka)
Kartki pocztowe zaprojektowane z okazji akcji społecznej Mamy Niepodległą, zorganizowanej przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
Kartki pocztowe zaprojektowane z okazji akcji społecznej "Mamy Niepodległą", zorganizowanej przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w SulejówkuFoto: mat. promocyjne/projekt Emilia Bojańczyk i Daniel de Latour

100 lat temu, w nocy z 18 na 19 listopada została nadana depesza informująca świat o odrodzeniu Państwa Polskiego. Dokument, podpisany trzy dni wcześniej przez Wodza Naczelnego Józefa Piłsudskiego, wyemitowano z radiostacji działobitni warszawskiej Cytadeli, która w tym celu została odbita.

Zobacz serwis o stuleciu odzyskania niepodległości

Telegram nadany z Cytadeli

16 listopada 1918 roku Józef Piłsudski podpisał depeszę oznajmującą odrodzenie Rzeczypospolitej Polskiej. Dokument ten, będący manifestem suwerenności i programem odbudowy państwa, miał trafić do wiadomości całego świata, na który dopiero zaczynał opadać kurz działań I wojny.

Adresatami byli: prezydent Stanów Zjednoczonych oraz rządy brytyjski, francuski, włoski, japoński i niemiecki oraz rządy wszystkich państw wojujących i neutralnych.

Sposób wysłania depeszy, swoistej Polskiej Deklaracji Niepodległości, był nieprzypadkowy i symboliczny. Radiotelegraf wymagałby pośredniczenia dotychczasowego zaborcy w przekazywaniu danych, za to swobodę łączności gwarantowały fale radiowe. Polacy nie dysponowali radiostacją, dlatego po konspiracyjnym przygotowaniu akcji, nocą z 18 na 19 listopada 1918 r. opanowali działobitnię warszawskiej Cytadeli. Zaraz po przejęciu radiostacji z rąk dotychczasowego zaborcy, polscy żołnierze rozpoczęli wielogodzinne nadawanie alfabetem Morse’a depeszy notyfikującej odrodzenie Rzeczypospolitej.


Poznaj historię "Mazurka Dąbrowskiego"

Telegram, którym poinformował o istnieniu Państwa Polskiego, brzmiał:

"… Sytuacja polityczna w Polsce i jarzmo okupacji nie pozwoliły dotychczas narodowi polskiemu wypowiedzieć się swobodnie o swym losie. Dzięki zmianom, które nastąpiły w skutek świetnych zwycięstw armij sprzymierzonych – wznowienie niepodległości i suwerenności Polski staje się odtąd faktem dokonanym. Państwo Polskie powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych. Rząd Polski zastąpi panowanie przemocy, która przez sto czterdzieści lat ciążyła nad losami Polski – przez ustrój zbudowany na porządku i sprawiedliwości. Opierając się na Armii Polskiej pod moją komendą, mam nadzieję, że odtąd żadna armia obca nie wkroczy do Polski, nim nie wyrazimy w tej sprawie formalnej woli naszej. Jestem przekonany, że potężne demokracje Zachodu udzielą swej pomocy i braterskiego poparcia Polskiej Rzeczypospolitej Odrodzonej i Niepodległej".

(Depesza do szefów mocarstw notyfikująca powstanie Państwa Polskiego, Warszawa, 16.11.1918, Wikiźródła/dp)

Zobacz serwis historyczny o Józefie Piłsudskim:

src="http://static.prsa.pl/3ab8a157-2f35-48fb-bac0-16cf62734030.file"

Polski Poznań pozdrawia Warszawę!

Swoista Polska Deklaracja Niepodległości to tekst krótki, w którym nie było miejsca na przypadkowe słowa. Doskonałym przykładem może być posłużenie się sformułowaniem o "odbudowie" a nie "utworzeniu" Państwa Polskiego. Podkreślenie kontynuacji państwowości sprzed zaborów i samostanowienia Polaków na zasadach demokratycznych było zapowiedzią programu odbudowy Polski. Depesza rozesłana do wiadomości całego świata, była również pokrzepiająca dla samych Polaków, którzy wciąż dążyli do oswobodzenia i scalenia wszystkich regionów. Pierwsza europejska odpowiedź na depeszę brzmiała: "Polski Poznań pozdrawia Warszawę!"

Wyślij kartkę Niepodległej Polsce

Między 16 a 23 listopada będą czynne specjalnie przygotowane punkty dystrybucji kartek w różnych regionach Polski. W każdym z punktów znajdują się nie tylko pocztówki, ale również treść depeszy oznajmującej odrodzenie Polski zapisana alfabetem Braille’a, a na Pomorzu można ją odczytać w języku kaszubskim. Po kartki zapraszamy do punktów organizowanych przez partnerów projektu w Białymstoku, Częstochowie, Gdańsku, Gdyni, Kaliszu, Kielcach, Krakowie, Łodzi, Piasecznie, Poznaniu, Stalowej Woli, Szczecinie, Wejherowie, Warszawie i Zamościu (dokładne lokalizacje https://muzeumpilsudski.pl/punkty-dystrybucji-kartek/).

Projekty bezpłatnych kartek autorstwa Emilii Bojańczyk, Daniela de Latoura i Ireneusza Mitury były inspirowane tematyką związaną z depeszą i radiostacją, a efektem współpracy są kartki: nowoczesna, dedykowana dzieciom oraz klasyczna. Treść swoistej "Polskiej  Deklaracji Niepodległości" znalazła się również na jednej z pocztówek.


Akcja jest objęta patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, patronatem honorowym Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego i patronatem medialnym Polskiego Radia S.A.

mat.prasowe/im

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak