Salon barokowo-współczesny Chóru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 14:19
Najbliższy koncert Chóru Polskiego Radia odbędzie się w niedzielę 16 grudnia o godz. 17.00 w Willi Decjusza w Krakowie. Dwugłos barokowo-współczesny wprowadzający w tematykę koncertu poprowadzą: Ewa Szczecińska i Magdalena Łoś-Komarnicka z Programu 2 Polskiego Radia.
plakat wydarzenia
plakat wydarzeniaFoto: mat. prom.

Narodziny monodii akompaniowanej to punkt przełomowy w historii muzyki, który rozpoczyna prymat słowa nad muzyką oraz podkreśla nowy aspekt wokalnej wirtuozerii. W 400 rocznicę śmierci Gulio Cacciniego – jednego z założycieli Cameraty Florenckiej i twórcy traktatów teoretycznych o „nowej muzyce” – zapraszamy na koncert, będący dwugłosem barokowo-współczesnym. W ramach koncertu zabrzmią kompozycje Cacciniego ze zbioru „Le Nuove Musiche” oraz kontynuatorów stile rappresentativo: dzieła Claudio Monteverdiego, Alessandro Grandiego oraz Heinricha Schütza. Zwieńczeniem koncertu będzie współczesna kompozycja Andrzeja Kwiecińskiego „Per non pensare”, która w sposób bezpośredni nawiązuje do epoki baroku.

Wspomniane dzieła wykonają: Anna Zawisza – sopran, Anna Wiktoria Swoboda – chittarone oraz Martyna Zakrzewska – fortepian i Paulina Woś – fortepian.

Koncert odbędzie się w niedzielę 16 grudnia o godz. 17.00 w Willi Decjusza (ul. 28 lipca 1943 roku 17A). Dwugłos barokowo-współczesny wprowadzający w tematykę koncertu poprowadzą: Ewa Szczecińska i Magdalena Łoś-Komarnicka z Programu 2 Polskiego Radia.

***

„Salon muzyczny Chóru Polskiego Radia w Willi Decjusza” to kameralne przedsięwzięcie, którego ideą jest prezentacja współczesnej sztuki muzycznej oraz spotkania i rozmowy z kompozytorami, prowadzone przez krytyków i dziennikarzy z kręgu kultury. Dobór miejsca, w którym już trzeci rok z rzędu odbywa się „Salon...” nie jest przypadkowe – wszak to właśnie krakowska Willa Decjusza już pół tysiąca lat temu została zaprojektowana jako przestrzeń wymiany myśli, stając się szybko niezwykle ważnym i zasłużonym miejscem na europejskiej mapie kultury. Gośćmi „Salonu…” byli do tej pory tak znakomici twórcy jak Paweł Mykietyn, Ryszard Krynicki, Agata Zubel, Andrzej Kwieciński, Paweł Łukaszewski, Edward Pasewicz, Roderik de Man czy Krzysztof Penderecki. Poczynając od tegorocznej edycji spektrum muzyczne projektu zostaje poszerzone i obok sztuki współczesnej w ramach salonowych spotkań prezentowane są również perełki muzyki dawnej.


Zobacz więcej na temat: Chór Polskiego Radia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak