Festiwal Witolda Lutosławskiego "Łańcuch XVI" na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 15:22
W sobotę 26 stycznia rozpocznie się w Warszawie Festiwal Witolda Lutosławskiego "Łańcuch XVI" poświęcony twórczości wybitnego kompozytora. Program 2 Polskiego Radia, współorganizator przedsięwzięcia, zaprasza na transmisje wielu wydarzeń festiwalu.
Plakat festiwalu
Plakat festiwaluFoto: materiały prom.

Tegoroczny Festiwal "Łańcuch" potrwa do 9 lutego. Na początek, już w najbliższą sobotę 26 stycznia, radiowa Dwójka transmitować będzie inauguracyjny koncert ze Studia im. Witolda Lutosławskiego. Podczas wieczoru wystąpi Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Liebreicha oraz Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” prowadzony przez Annę Szostak. W programie koncertu: Iannis Xenakis – MetastaseisB; Witold Lutosławski – Trois poèmes d'Henri Michaux na 20-głosowy chór mieszany i orkiestrę; György Ligeti – Clocks and Clouds na 12 głosów żeńskich i orkiestrę; Witold Lutosławski – Livre pour orchestre.

Początek transmisji w radiowej Dwójce o godz. 19.00 – gospodarzem wieczoru będzie Joanna Grotkowska, a przerwie rozmowy Beaty Stylińskiej z Elżbietą Markowską i Anną Szostak oraz Moniki Zając z Alexandrem Liebreichem.

Kolejne transmisje i retransmisje z Festiwalu na antenie Dwójki:

27 stycznia (niedziela), godz. 18.00: Grażyna Bacewicz – In una parte na orkiestrę; Witold Lutosławski – Koncert na wiolonczelę i orkiestrę; Ludwig van Beethoven – Uwertura Leonora III op. 72 b na orkiestrę; Witold Lutosławski – Novelette na orkiestrę; wyk. Zuzanna Sosnowska – wiolonczela, Polska Orkiestra Radiowa, Michał Klauza – dyrygent.

10 lutego (niedziela), godz. 18.00 - retransmisja koncertu finałowego z 9 lutego. W programie:  VII Symfonia A-dur op. 92 Ludwiga van Beethovena oraz Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego; wyk. Sinfonia Varsovia, dyryguje gościnnie Marek Janowski – wybitny niemiecki dyrygent polskiego pochodzenia, który w Warszawie, gdzie urodził się w 1939 r, świętować będzie swoje 80. urodziny.

Ponadto radiowa Dwójka zarejestruje i wyemituje w późniejszym terminie koncert z 3 lutego: w programie:  Grażyna Bacewicz – Contradizione na orkiestrę kameralną; Karol Szymanowski – Słopiewnie. Pięć pieśni na sopran i orkiestrę kameralną do słów Juliana Tuwima op. 46 bis; Witold Lutosławski – Mała suita na orkiestrę kameralną oraz Witold Lutosławski – muzyka do słuchowiska radiowego "Dziady" Adama Mickiewicza, muzyka do audycji radiowej "Słopiewnie" Juliana Tuwima na flet, skrzypce, altówkę i wiolonczelę, fragmenty muzyki do sztuk teatralnych: Cyd Pierre’a Corneille’a, Horsztyński Juliusza Słowackiego, Wariatka z Chaillot Jeana Giraudoux (fragmenty nagrań z archiwum Polskiego Radia); wyk. Agata Zubel (sopran), Andrzej Ferenc (aktor), Chain Ensemble pod kierownictwem artystycznym Andrzeja Bauera.

Festiwal "Łańcuch" organizowany jest przez Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego od 2004 roku. Nazwa i forma wydarzenia nawiązują do tytułów trzech utworów Lutosławskiego, a przede wszystkim do jego ulubionej „techniki łańcuchowej”, w której odcinki się zazębiają – poprzedni jeszcze trwa, kiedy następny już się rozpoczyna.

Festiwal współorganizowany jest przez Program 2 Polskiego Radia i współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz m.st. Warszawy.

Więcej informacji: studianagran.com.pl/koncerty/sala-witolda-lutoslawskiegolutoslawski.org.pl.

Zobacz więcej na temat: Witold Lutosławski