X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

50. rocznica śmierci Witolda Gombrowicza. Serwis specjalny

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 15:52
Z okazji 50. rocznicy śmierci Witolda Gombrowicza ruszył specjalny serwis Gombrowicz.polskieradio.pl, poświęcony życiu i twórczości tego wybitnego pisarza. Na multimedialnej stronie, przygotowanej przez Portal Polskiego Radia, można m.in. posłuchać głosu twórcy czytającego fragmenty "Dziennika" oraz obejrzeć wywiad z Ritą Gombrowicz.
obrazek promo
obrazek promoFoto: PR/Grzegorz Lipiński

Pisanie – podkreślał Witold Gombrowicz w swoim "Dzienniku" – nie jest niczym innym, tylko walką, jaką toczy artysta z ludźmi o własną wybitność. Fragment "Dziennika" z m.in. tym właśnie zdaniem – czytany przez samego Autora i nagrany pod koniec lat 50. XX w. – zachował się szczęśliwie do naszych czasów. Głos pisarza w tym szczególnym nagraniu (po raz pierwszy usłyszeć można jego wersję zrekonstruowaną, inną niż ta powszechnie znana) otwiera serwis specjalny Polskiego Radia przygotowany z okazji 50. rocznicy śmierci Witolda Gombrowicza, który zmarł 24 lipca 1969 roku. 

Obok nagrań głosu pisarza znaleźć można w serwisie opowieść biografów o jego skomplikowanych drogach życiowych: od szlacheckich korzeni, przez międzywojenne kawiarnie, wyjazd na chwilę przed wybuchem wojny do Argentyny, ponad 20 lat spędzonych w Ameryce Południowej, po ostatnie lata w Europie. Dzieje walki o własną wybitność, walki o bycie sobą.

Jednak czy "bycie sobą" jest według autora "Ferdydurke" w ogóle możliwie? Na stronie Gombrowicz.polskieradio.pl można wysłuchać głosów znawców, przypominających najważniejsze idee – literackie i egzystencjalne – polskiego pisarza, próby odpowiedzi na jego najważniejsze pytania. Kim jestem? Kim mogę być? Kim być nie chcę? Nie zabrakło oczywiście głosów o stosunku Gombrowicza do polskości czy do religii.

Gombrowicz.polskieradio.pl to również krótkie przypomnienie, dzięki radiowym nagraniom, tematów i postaci najważniejszych dzieł pisarza. Co istotne, będzie można także odsłuchać obszernych fragmentów "Dziennika" (czytanego przez Grzegorza Małeckiego) oraz "Ferdydurke" (w genialniej interpretacji Piotra Fronczewskiego). 

Uzupełnieniem opowieści o życiu i twórczości Witolda Gombrowicza jest nagranie wideo spotkania z Ritą Gombrowicz, które odbyło się kilka lat temu w Studiu PR im. W. Szpilmana, które także można obejrzeć w serwisie.

mat. prasowe

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak