50. rocznica śmierci Witolda Gombrowicza. Serwis specjalny

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 15:52
Z okazji 50. rocznicy śmierci Witolda Gombrowicza ruszył specjalny serwis Gombrowicz.polskieradio.pl, poświęcony życiu i twórczości tego wybitnego pisarza. Na multimedialnej stronie, przygotowanej przez Portal Polskiego Radia, można m.in. posłuchać głosu twórcy czytającego fragmenty "Dziennika" oraz obejrzeć wywiad z Ritą Gombrowicz.
obrazek promo
obrazek promoFoto: PR/Grzegorz Lipiński

Pisanie – podkreślał Witold Gombrowicz w swoim "Dzienniku" – nie jest niczym innym, tylko walką, jaką toczy artysta z ludźmi o własną wybitność. Fragment "Dziennika" z m.in. tym właśnie zdaniem – czytany przez samego Autora i nagrany pod koniec lat 50. XX w. – zachował się szczęśliwie do naszych czasów. Głos pisarza w tym szczególnym nagraniu (po raz pierwszy usłyszeć można jego wersję zrekonstruowaną, inną niż ta powszechnie znana) otwiera serwis specjalny Polskiego Radia przygotowany z okazji 50. rocznicy śmierci Witolda Gombrowicza, który zmarł 24 lipca 1969 roku. 

Obok nagrań głosu pisarza znaleźć można w serwisie opowieść biografów o jego skomplikowanych drogach życiowych: od szlacheckich korzeni, przez międzywojenne kawiarnie, wyjazd na chwilę przed wybuchem wojny do Argentyny, ponad 20 lat spędzonych w Ameryce Południowej, po ostatnie lata w Europie. Dzieje walki o własną wybitność, walki o bycie sobą.

Jednak czy "bycie sobą" jest według autora "Ferdydurke" w ogóle możliwie? Na stronie Gombrowicz.polskieradio.pl można wysłuchać głosów znawców, przypominających najważniejsze idee – literackie i egzystencjalne – polskiego pisarza, próby odpowiedzi na jego najważniejsze pytania. Kim jestem? Kim mogę być? Kim być nie chcę? Nie zabrakło oczywiście głosów o stosunku Gombrowicza do polskości czy do religii.

Gombrowicz.polskieradio.pl to również krótkie przypomnienie, dzięki radiowym nagraniom, tematów i postaci najważniejszych dzieł pisarza. Co istotne, będzie można także odsłuchać obszernych fragmentów "Dziennika" (czytanego przez Grzegorza Małeckiego) oraz "Ferdydurke" (w genialniej interpretacji Piotra Fronczewskiego). 

Uzupełnieniem opowieści o życiu i twórczości Witolda Gombrowicza jest nagranie wideo spotkania z Ritą Gombrowicz, które odbyło się kilka lat temu w Studiu PR im. W. Szpilmana, które także można obejrzeć w serwisie.

mat. prasowe

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak