Stacja Białystok. Finał akcji "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39".

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 15:36
Program 2 Polskiego Radia zakończy w najbliższy weekend wakacyjną, reporterską trasę "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39". W sobotę 7 września zajrzymy do Białegostoku, gdzie spotkamy się z animatorami kultury, mieszkańcami miasta i turystami. W programie plenerowa audycja i atrakcje dla słuchaczy.

W trakcie dwugodzinnej, plenerowej audycji z Parku Planty (godz. 15.00-17.00) prowadzący ją dziennikarze – Beata Kwiatkowska i Jakub Kukla – przypomną, korzystając z archiwalnej prasy, czym żyła stolica Podlasia w 1919 roku. Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, opowie o umuzykalnionych siostrach Frankiewiczównych i o życiu artystycznym w Białymstoku. W 160. rocznicę urodzin pochodzącego z tego miasta Ludwika Zamenhofa nie zabraknie rozmowy o stworzonym przez niego języku esperanto. Z okazji finału Narodowego Czytania pojawią się fragmenty wybranych nowel przeczytane w tym języku. Gościem audycji będzie również aktor Rafał Rutkowski, który urodził się w Białymstoku - opowie on o swoim mieście.

plakat 

- Wyruszymy też w podróż po miejscowych muralach, których jest aż 36, w tym słynna "dziewczynka z konewką". Z kolei o Bolesławie Augustisie, foto-kronikarzu przedwojennego Białegostoku, opowie Arkadiusz Puchalski z Galerii im. Ślendzińskich, a jej dyrektorka Jolanta Szczygieł-Rogowska przybliży historię miasta w latach 1918-1945 - zapowiadają nasi dziennikarze.

Audycję poprzedzą występy artystyczne i inne atrakcje dla mieszkańców miasta i turystów (godz. 12.00-15.00), w tym m.in. koncert folkowej kapeli Batareja, warsztaty wyplatania wianków, zajęcia kulinarne z Kołem Gospodyń Wiejskich oraz zabawy graficzne dla dzieci.

***

"Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39" to cykl audycji plenerowych odbywających w 11 polskich miastach nawiązujących tematyką do lata 1939 r., rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz rocznicy 1989 r. Odwiedzając kolejne miasta Dwójka zapraszała słuchaczy – w każdą sobotę, począwszy od 29 czerwca – na spotkania, konkursy, koncerty i rozmowy, w których poruszane były tematy związane m.in. z historią wybranych miejsc. Uczestniczyli w nich przedstawiciele współczesnych instytucji kultury, aktywnych w danym regionie. Wszystkie audycje były transmitowane były na antenie Programu 2. Przed audycjami dziennikarze Dwójki prowadzili zajęcia animacyjne oraz plenerowe odsłony konkursu "Dwójka na piątkę" z atrakcyjnymi nagrodami.

Zobacz więcej na temat: Białystok