X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bogusław Schaeffer in memoriam

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 19:03
1 lipca 2019 roku zmarł nazywany ojcem muzyki nowej Bogusław Schaeffer. Chór Polskiego Radia, Fundacja Rozwoju Sztuki Sonoris i Program 2 Polskiego Radia zapraszają na koncert dedykowany pamięci tego wspaniałego twórcy. Wydarzenie odbędzie się 18 października o godz. 19.00 w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie (ul. Modzelewskiego 59). Zespół Chóru Polskiego Radia poprowadzi Maria Piotrowska-Bogalecka.
Plakat promujący koncert
Plakat promujący koncertFoto: mat. prasowe

Bogusław Schaeffer był jednym z najważniejszych kompozytorów polskiej awangardy, cenionym na całym świecie twórcą muzyki elektronicznej, zapadających w pamięć sztuk teatralnych (w tym teatru instrumentalnego), a wreszcie wspaniałym i uwielbianym pedagogiem.

- Koncert z okazji jubileuszu Bogusława Schaeffera planowaliśmy już od roku. Z tej okazji, udało nam się zainspirować i zaprosić do napisania nowego utworu Sławomira Kupczaka - znakomitego, polskiego kompozytora młodego pokolenia, zdobywcę nagród na polskich i międzynarodowych konkursach muzyki współczesnej. Los bywa jednak przewrotny i w lipcu pożegnaliśmy Schaeffera - Mistrza muzyki, teatru, happeningu i wielu innych form współczesnej sztuki. In memoriam jest naszym hołdem dla tego wspaniałego człowieka, który wyznaczył ścieżki rozwoju polskiej współczesnej kultury muzycznej – podkreśla Maria Piotrowska-Bogalecka, dyrektor artystyczna Chóru Polskiego Radia.

Głównym punktem koncertu Bogusław Schaeffer in memoriam będzie kompozycja "Missa elettronica" Schaeffera, na chór mieszany i taśmę, w której Chórowi Polskiego Radia towarzyszyć będzie odpowiedzialna za realizację partii dźwiękowej Ewa Guziołek-Tubelewicz.

W programie wieczoru zabrzmi również prawykonanie zamówionego przez Chór Polskiego Radia specjalnie na tę okazję utworu "Glosolalia" Sławomira Kupczaka.

- Glosolalia, to próba nieświadomego wymawiania dźwięków przypominających jakiś język, szczególnie będąc w stanie głębokiego, wewnętrznego przeżycia mistycznego. Glosolalia jest mamrotaniem w nieistniejącym języku. To co słyszymy, to obfitość szumów i hałas. Utwór Glosolalia nie jest jednak próbą umuzycznienia tego zjawiska, a tym bardziej przedstawienia jakiegoś kultu religijnego. Partia chóru zanotowana jest notacją ścisłą z elementami improwizacji, dotyczącej wysokości dźwięków, wymawianych zgłosek. W utworze użyłem charakterystycznych współbrzmień, które wywiodłem z gruzińskich pieśni religijnych, a także pieśń „Szen Char Wenachi” z przełomu XII i XIII wieku – tłumaczy kompozytor.

***

Wykonawcy:
Chór Polskiego Radia
Maria Piotrowska-Bogalecka – dyrygent

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka" realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.


mat. prasowe/mko

Zobacz więcej na temat: Bogusław Schaeffer koncert
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak