100. rocznica Bitwy Warszawskiej w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 12:41
W 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej na antenie Programu 2 Polskiego Radia będzie można usłyszeć specjalne audycje poświęcone temu heroicznemu czynowi zbrojnemu. By upamiętnić jego bohaterów, publiczny nadawca przygotował również multimedialny serwis internetowy o wydarzeniach, które rozegrały się w 1920 roku.
Rekonstrukcja historyczna Bitwy Warszawskiej - polscy ułani
Rekonstrukcja historyczna Bitwy Warszawskiej - polscy ułaniFoto: shuttesrstock/Stanislaw Tokarski

Piątek 14.08

Fotorelacje.jpg
Fotorelacje. Wojna 1920

godz. 16.30 - Wybieram Dwójkę

 o portalu Polskiego Radia poświęconym Bitwie Warszawskiej opowie Bartłomiej Makowski

godz. 21.30 - Bohaterowie Wielkiej Bitwy: Ks. Ignacy Skorupka – audycja Doroty Gacek

Czy Bitwa Warszawska 1920 roku była rzeczywiście "Cudem nad Wisłą"? To metaforyczne określenie oczywiście oddaje emocje związane z powstrzymaniem Rosji bolszewickiej przed szturmem na Europę, ale w jakimś sensie odbiera też architektom tego zwycięstwa ich wielkie dokonania. 

Bitwa Warszawska - serwis specjalny >>>>>

Sobota 15.08

W dniu rocznicy Program 2 Polskiego Radia gościć będzie w Ossowie, gdzie znajduje się park kulturowy "Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 r.", gdyż to właśnie tu rozegrała się słynna bitwa. Co roku, w połowie sierpnia, odbywają się tu uroczyste obchody rocznicy tzw. Cudu nad Wisłą. Relacje z tych uroczystości, a także wywiady i materiały reporterskie w audycji "Dwójka na miejscu". 

Zobacz zapowiedź

godz. 19.30 - Słuchowisko Stefan Żeromski "Na probostwie w Wyszkowie"

adaptacja i reżyseria Henryk Rozen, realizacja akustyczna Maciej Kubera, opracowanie muzyczne Piotr Moss

Obsada: Krzysztof Gosztyła (Stefan Żeromski), Marek Barbasiewicz (Ksiądz kanonik), Marcin Troński (Modzelewski – Operator), Andrzej Ferenc (Ferdynand Ryszczyc), Zbigniew Suszyński (Adam Grzymała-Siedlecki), Robert Czebotar (Szofer 1), Sławomir Pacek (Szofer 2), Sebastian Cybulski (Głos 1), Zygmunt Sierakowski (Ambasador), Włodzimierz Bednarski (generał Haller), Stanisław Górka (ksiądz wikary)

Na probostwie w Wyszkowie to słuchowisko będące adaptacją głośnego reportażu Stefana Żeromskiego, wydanego w tomie Inter alma, zbierającego eseje i szkice z czasu, kiedy Żeromski pracował na froncie 1920 roku jako korespondent wojenny.

Jest to relacja ze spotkania, które odbyło się na probostwie w Wyszkowie, gdzie zebrali się przedstawiciele rządu polskiego z ramienia Rosyjskiej Republiki Rad – Julian Marchlewski, Feliks Kon i Feliks Dzierżyński, członkowie Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polskiego, tzw. komitetu białostockiego, którzy oczekiwali tam wieści, jak rozwija się sytuacja na froncie na przedpolach Warszawy. Relację tę przekazuje ks. kanonik Wiktor Mieczkowski.

Opowiadanie było zakazane w PRL-u, wydawane w drugim obiegu w czasie stanu wojennego.


Polskie Radio Bitwa Warszawska1200x660.jpg
sklep.polskieradio.pl

Zachęcamy do słuchania radiowych lektur

godz. 11.00 To się czyta latem

Książka Joanny Rolińskiej to opowieść o warszawskiej ulicy roku 1920: od 20 czerwca do 20 sierpnia. Fragmenty "Lata 1920" czyta Marcin Przybylski.

Posłuchaj wszystkich odcinków >>>>>

godz. 15.00 Kwadrans bez muzyki

Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz

W audycji przypominamy fragmenty powieści, wydanej po raz pierwszy w roku 1965 przez londyńskie wydawnictwo Krąg. To swoisty eksperyment, w którym autor do narracji literackiej wprowadza fragmenty archiwalnych dokumentów, pozwalając niejako zajrzeć za kulisy wydarzeń frontowych. Czyta Jerzy Radziwiłowicz.

Posłuchaj wszystkich odcinków >>>>>