XVIII Konkurs Chopinowski - etap III. Początek sesji porannej o 10.00

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 07:00
Trwa wielkie święto pianistyki - XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Tegoroczne zmagania młodych artystów można oglądać dzięki streamingowi wideo na stronie Programu 2 Polskiego Radia. Początek sobotniej (16.10) sesji porannej III etapu rywalizacji o godz. 10. Zapraszamy!

Podczas przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego pianistom przysłuchuje się jury w składzie: Dmitri Alexeev, Sa Chen, Thai Son Dang, Akiko Ebi, Philippe Giusiano, Nelson Goerner, Adam Harasiewicz, Krzysztof Jabłoński, Kevin Kenner, Arthur Moreira-Lima, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, John Rink, Wojciech Świtała, Dina Yoffe.

PR_Konkurs Chopinowski_1200x660.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny

Etap III dzień 3. (16.10) sesja poranna 

godz. 10.00 Nikolay Khozyainov

godz. 11.00 Su Yeon Kim

godz. 12.20 Aimi Kobayashi

godz. 13.20 Mateusz Krzyżowski

Etap III dzień 3. (16.10) sesja wieczorna

godz. 17.00 Jakub Kuszlik

godz. 18.00 Hyuk Lee

godz. 19.20 Bruce (Xiaoyu) Liu


***

Program 2 Polskiego Radia, współorganizator wydarzenia, transmituje całość Konkursu Chopinowskiego - wszystkie przesłuchania w każdym z etapów i wszystkie koncerty - począwszy od uroczystego wieczoru inauguracyjnego, aż po koncert laureatów.

Codzienne transmisje wzbogacone są bieżącymi informacjami, relacjami oraz rozmowami - z jurorami, uczestnikami Konkursu i ekspertami - nadawanymi również ze specjalnego Studia Konkursowego Programu 2 Polskiego Radia w Filharmonii Narodowej. Zapraszamy także do słuchania archiwalnych materiałów z poprzednich konkursów. 

***

Transmisje wideo z konkursu inauguracyjnego i konkursów laureatów, a także transmisje wideo ze wszystkich przesłuchań znaleźć będzie można, już po emisji, w specjalnym serwisie konkurschopinowski.polskieradio.pl. Publikowane będą tu audycje poświęcone temu wydarzeniu (ze wszystkich anten Polskiego Radia), nie zabraknie również wspomnień Jerzego Waldorffa.

Z kolei w cyfrowym kanale "Konkursy Chopinowskie" znajdą się m.in. wykonania laureatów z lat 1975-2015 oraz wybrane materiały z konkursów z lat 1960-1970. 

***

Podczas I Koncertu Laureatów – w czwartek 21 października w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej – Polskie Radio wręczy swoją nagrodę za najlepsze wykonanie mazurków. Wyróżnienie to przyznawane jest przez publicznego nadawcę radiowego już od I Konkursu – w 1927 roku.  

***

Eliminacje do XVII Konkursu Chopinowskiego w Dwójce >>>

Od 12 lipca 151 pianistów z całego świata współzawodniczyło w eliminacjach do Konkursu Chopinowskiego. Z tego grona jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń wybrało grupę 87 pianistów zakwalifikowanych do I etapu. To 22 Chińczyków, 16 Polaków, 14 Japończyków, 7 obywateli Korei Południowej, 6 Włochów, a także reprezentanci Armenii, Chińskiego Tajpej, Kanady, Kuby, Łotwy, Tajlandii, USA, Wielkiej Brytanii i Wietnamu.

W gronie zakwalifikowanych (bez udziału w eliminacjach) jest także 9 pianistów będących laureatami innych ważnych konkursów pianistycznych. Aż pięcioro z nich to Polacy.

Ze względu na pandemię XVIII Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina został przełożony o rok. Długo wyczekiwane eliminacje rozpoczęły się 12 lipca w Filharmonii Narodowej w Warszawie i transmitowane były na stronie internetowej Programu 2 Polskiego Radia (transmisja dzięki uprzejmości Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina). Czytaj także

Piotr Alexewicz: występ na Konkursie Chopinowskim to metafizyczne przeżycie

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 12:36
- To jest tak ogromne wydarzenie, że już samo uczestnictwo w nim jest niesamowitym przeżyciem. Są tak olbrzymie emocje, że właściwie nie pamiętam, co się na tej scenie wydarzyło - mówił Piotr Alexewicz po swoim występie w 1. etapie XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień 4. "Gadijev kreuje muzykę tu i teraz"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 15:55
- To typ pianisty, uczestnika konkursu, który będzie u mnie zawsze stał na szczycie piramidy. On nie przyjeżdża grać z jurorami w jakąś przepychankę - tak Andrzej Sułek ocenił występ Alexandra Gadjieva podczas czwartego dnia (6.10) I etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń