XVIII Konkurs Chopinowski. W oczekiwaniu na wyniki III etapu

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 07:00
Trwa wielkie święto pianistyki - XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Tegoroczne zmagania młodych artystów można oglądać dzięki streamingowi wideo na stronie Programu 2 Polskiego Radia. Za nami III etap, zaś kolejne przesłuchania rozpoczną się w poniedziałek 18 października. Wcześniej jednak (16.10) poznamy finalistów, zakwalifikowanych do finału.

Podczas przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego pianistom przysłuchuje się jury w składzie: Dmitri Alexeev, Sa Chen, Thai Son Dang, Akiko Ebi, Philippe Giusiano, Nelson Goerner, Adam Harasiewicz, Krzysztof Jabłoński, Kevin Kenner, Arthur Moreira-Lima, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, John Rink, Wojciech Świtała, Dina Yoffe.

PR_Konkurs Chopinowski_1200x660.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny

***

Program 2 Polskiego Radia, współorganizator wydarzenia, transmituje całość Konkursu Chopinowskiego - wszystkie przesłuchania w każdym z etapów i wszystkie koncerty - począwszy od uroczystego wieczoru inauguracyjnego, aż po koncert laureatów.

Codzienne transmisje wzbogacone są bieżącymi informacjami, relacjami oraz rozmowami - z jurorami, uczestnikami Konkursu i ekspertami - nadawanymi również ze specjalnego Studia Konkursowego Programu 2 Polskiego Radia w Filharmonii Narodowej. Zapraszamy także do słuchania archiwalnych materiałów z poprzednich konkursów. 

***

Transmisje wideo z konkursu inauguracyjnego i konkursów laureatów, a także transmisje wideo ze wszystkich przesłuchań znaleźć będzie można, już po emisji, w specjalnym serwisie konkurschopinowski.polskieradio.pl. Publikowane będą tu audycje poświęcone temu wydarzeniu (ze wszystkich anten Polskiego Radia), nie zabraknie również wspomnień Jerzego Waldorffa.

Z kolei w cyfrowym kanale "Konkursy Chopinowskie" znajdą się m.in. wykonania laureatów z lat 1975-2015 oraz wybrane materiały z konkursów z lat 1960-1970. 

***

Podczas I Koncertu Laureatów – w czwartek 21 października w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej – Polskie Radio wręczy swoją nagrodę za najlepsze wykonanie mazurków. Wyróżnienie to przyznawane jest przez publicznego nadawcę radiowego już od I Konkursu – w 1927 roku.  

***

Eliminacje do XVII Konkursu Chopinowskiego w Dwójce >>>

Od 12 lipca 151 pianistów z całego świata współzawodniczyło w eliminacjach do Konkursu Chopinowskiego. Z tego grona jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń wybrało grupę 87 pianistów zakwalifikowanych do I etapu. To 22 Chińczyków, 16 Polaków, 14 Japończyków, 7 obywateli Korei Południowej, 6 Włochów, a także reprezentanci Armenii, Chińskiego Tajpej, Kanady, Kuby, Łotwy, Tajlandii, USA, Wielkiej Brytanii i Wietnamu.

W gronie zakwalifikowanych (bez udziału w eliminacjach) jest także 9 pianistów będących laureatami innych ważnych konkursów pianistycznych. Aż pięcioro z nich to Polacy.

Ze względu na pandemię XVIII Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina został przełożony o rok. Długo wyczekiwane eliminacje rozpoczęły się 12 lipca w Filharmonii Narodowej w Warszawie i transmitowane były na stronie internetowej Programu 2 Polskiego Radia (transmisja dzięki uprzejmości Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina). Czytaj także

Piotr Alexewicz: występ na Konkursie Chopinowskim to metafizyczne przeżycie

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 12:36
- To jest tak ogromne wydarzenie, że już samo uczestnictwo w nim jest niesamowitym przeżyciem. Są tak olbrzymie emocje, że właściwie nie pamiętam, co się na tej scenie wydarzyło - mówił Piotr Alexewicz po swoim występie w 1. etapie XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień 4. "Gadijev kreuje muzykę tu i teraz"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 15:55
- To typ pianisty, uczestnika konkursu, który będzie u mnie zawsze stał na szczycie piramidy. On nie przyjeżdża grać z jurorami w jakąś przepychankę - tak Andrzej Sułek ocenił występ Alexandra Gadjieva podczas czwartego dnia (6.10) I etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń