X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Księżycowy kabaret w Operze Krakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2013 12:23
"Cabaret lunaire" to spektakl, na który składają się utwory Arnolda Schönberga. Pierwszy to legendarny "Pierrot lunaire" ("Księżycowy Pierrot") , który powstał przed stu laty, w 1912 r. i wpłynął wydatnie na rozwój muzyki XX w.
Zdjęcia z próby do spektaklu Cabaret lunaire
Zdjęcia z próby do spektaklu "Cabaret lunaire"Foto: Ryszard Kornecki/Archiwum Opery Krakowskiej.

Strawiński nazwał go instrumentalnym majstersztykiem. W warstwie słownej stanowi formę recytacji, regulowanej zapisem nutowym. Toteż do dziś każde wykonanie tego "dzieła na głos recytujący", wymuszającego na wykonawcy dyscyplinę, przy dużych jednak możliwościach interpretacyjnych, budzi zrozumiałe emocje.

Przeciwieństwem klimatów "Księżycowego Pierrota", alegorycznej przypowieści o artyście i sztuce, są piosenki "Brettl-Lieder", powstałe w berlińskim kabarecie, gdzie kompozytor pracował zarabiając na życie. Zderzenie tych utworów - egzystencjalnego i nostalgicznego "Pierrota" z radosną, pełną humoru piosenką kabaretową w jedną całość stwarza nową opowieść. Łączy ona przeciwstawne postawy wobec życia, afirmującą z kontemplacyjną, dając obraz ludzkiej natury w przeżywaniu bólu i radości istnienia.

Widowisko uruchamia żywioł teatru z jego różnorodnymi atrybutami – scenografią, zabawą kostiumem, rekwizytami, udziałem baletu. W roli Pierrota wystąpi fenomenalna Agata Zubel, śpiewaczka i kompozytorka, twórczyni performensów, zawierających elementy muzyki i teatru, wykonawczyni, potrafiąca uwiarygodnić najbardziej skomplikowaną współczesną partyturę.

Obsada:
PIERROT
Agata Zubel
ONA
Iwona Socha
Karolina Wieczorek
ON
Krzysztof Kozarek
Adam Zdunikowski
Realizatorzy:
Reżyseria: Włodzimierz Nurkowski
Kierownictwo muzyczne: Paweł Szczepański
Scenografia i kostiumy: Anna Sekuła
Choreografia: Dominika Knapik
Asystent reżysera, inspicjent: Magdalena Wąsowska

PREMIERA: 23.02.2013, godz. 18.30

KOLEJNE SPEKTAKLE: 24,27,27.02.2013

Zobacz więcej na temat: dominika patronat
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak