Kazimierz Serocki – szkic do portretu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 12:00
O wybitnym kompozytorze i pianiście, czołowym przedstawicielu awangardy w nowej muzyce polskiej, opowiadać będą Jan Krenz, Zygmunt Krauze, Szabolcs Esztenyi i Jerzy Artysz.

Kazimierz Serocki to jeden z inicjatorów i organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień. Tegoroczna 56. Warszawska Jesień rozpocznie się od małego hołdu dla jednego z pionierów polskiego sonoryzmu.

Po ukończeniu studiów pianistycznych i kompozytorskich w Polsce Kazimierz Serocki kształcił się w Paryżu. Po powrocie do kraju założył z Tadeuszem Bairdem i Janem Krenzem "Grupę 49", wyznającą "pozytywny optymizm" przejawiający się muzyką komunikatywną i nieskomplikowaną. W 1956 roku wspólnie z Tadeuszem Bairdem powołał do życia Warszawską Jesień.

Dążył do odnowy muzyki współczesnej, a najważniejszym polem jego poszukiwań było brzmienie. Kazimierz Serocki zmarł 9 stycznia 1981 roku. Od 1984 roku Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej organizuje Konkurs Kompozytorski jego imienia.

W piątkowej audycji "Portrety" przypomnimy sylwetkę Kazimierza Serockiego. O kompozytorze opowiadać będą Jan Krenz, Zygmunt Krauze, Szabolcs Esztenyi i Jerzy Artysz.

Audycja Beaty Stylińskiej.

20 września (piątek), godz. 17.30

Zobacz więcej na temat: Jerzy Artysz Paryż POLSKA
Czytaj także

Jerzy Artysz kończy 81 lat

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2011 12:00
- W dzisiejszym, zaganianym świecie po prostu nie ma czasu na bel canto - powtarza za Marią Callas wybitny polski baryton i specjalista od interpretacji muzyki współczesnej. Jerzy Artysz był gościem Aleksandra Laskowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawska Jesień: intymość wojny, praca zamiast baletu, trauma zamiast muzyki

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2011 00:00
- Próbująć poprawić świat, możesz tylko pogorszyć sprawy - powiedział kiedyś klasyk awangardy, John Cage. Dziś o zaangażowanej "Warszawskiej Jesieni" rozmawiają w studiu Dwójki Joanna Grotkowska oraz Tomasz Cyz.
rozwiń zwiń