Co elektronika zrobiła z PRL?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 19:00
W latach 80. w Polsce dokonała się rewolucja elektroniczna: na nasz rynek zaczęły trafiać magnetowidy, komputery osobiste oraz anteny satelitarne. Czy korzystanie z elektroniki było wyrazem dążenia do wolności?
Co elektronika zrobiła z PRL?
Foto: Glow Images/East News

Ze względu na wysokie ceny posiadanie nowoczesnego sprzętu elektronicznego początkowo było oznaką wysokiej pozycji społecznej. Z czasem - dzięki jego popularyzacji - wpłynęło na styl życia, obieg informacji, a także na więzi społeczne. Popularność zyskały filmy sensacyjne i erotyczne, a także gry komputerowe. Nie ścigane przez państwo piractwo filmów wideo oraz programów komputerowych stało się zjawiskiem powszechnym.

Jak te procesy opisywała ówczesna prasa? W jakim stopniu wynikały one z fascynacji zachodnim sposobem życia? Czy korzystanie z elektroniki może być wyrazem dążenia do wolności?
Gośćmi audycji "Za kurtyną PRL-u" będą kulturoznawcy: dr Mirosław Filiciak ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej oraz dr Patryk Wasiak z Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Agata Kwiecińska i Michał Nowak zapraszają w sobotę (28 września) o godz. 12.00.

Zobacz więcej na temat: lata 80 PRL
Czytaj także

Lem uważał, że doceniano go nie za to, co należy. "Doprowadzało go to do furii"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2013 13:24
– Wielu ludzi uważa, że z tego tytułu, że ja piszę powieści fantastyczne, to powinienem ze szczególną łatwością iść na lep wszelkich, nawet najbardziej dziwacznych, pomysłów. Wprost przeciwnie – mówił Stanisław Lem w 1975 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pociągający romantyzm płockich budów

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 08:00
W styczniu 1959 roku zapadła decyzja o lokalizacji Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych w Płocku. W mieście zaczęto organizować zaplecze - budować mieszkania i obiekty użyteczności publicznej.
rozwiń zwiń