X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wspomnienie o Natalii Gorbaniewskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 22:00
- Znałam w swoim życiu tylko dwoje wielkich ludzi Annę Achmatową i Jerzego Giedroycia. - mówiła kiedyś w Polskim Radiu Natalia Gorbaniewska. O zmarłej niedawno rosyjskiej poetce, dysydentce, dziennikarce porozmawiamy w "Notatniku Dwójki".
Natalia Gorbaniewska
Natalia GorbaniewskaFoto: PAP/Aleksander Koźmiński

Natalia Gorbaniewska zmarła 29 listopada tego roku. Była wybitną działaczką rosyjskiego Ruchu Obrony Praw Człowieka, redaktorką podziemnego pisma dysydentów "Kronika Bieżących Wydarzeń" - biuletynu informacyjnego o represjach politycznych w ZSRR.

25 sierpnia 1968 jako jedna z siedmiorga osób zaprotestowała na Placu Czerwonym w Moskwie przeciw interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. Wszyscy uczestnicy zostali aresztowani.

Natalia Gorbaniewska w Radiach Wolności

W trakcie śledztwa została uznana za niepoczytalną i trafiła do więzienia psychiatrycznego. W grudniu 1975 roku wydalono ją z Rosji. Wyjechała do Paryża, gdzie pracowała w emigracyjnych pismach oraz Radiu Swoboda. W latach 80. relacjonowała wydarzenia z Polski. W 2005 roku otrzymała Nagrodę im. Jerzego Giedroycia. Podczas jej wręczenia Gorbaniewską przedstawiono jako "zakochaną w Polsce". Osiem lat temu przyjęła też polskie obywatelstwo. Za wybitne osiągnięcia w przekładach literatury polskiej, m.in. Czesława Miłosza i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, otrzymała też nagrodę Polskiego PEN Clubu.

Znakomitą poetkę i wielką przyjaciółką narodu polskiego pochowano na paryskim cmentarzu Père Lachaise. Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył Ją pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski - za wybitne zasługi w działalności na rzecz przełamywania historycznych stereotypów między narodem polskim i rosyjskim, za osiągnięcia w popularyzowaniu polskiej kultury, za wspieranie przemian demokratycznych w Polsce.

Natalię Gorbaniewską wspominać w Dwójce będą: Natalia Woroszylska, Andrzej Mietkowski i Adam Pomorski. W audycji usłyszymy również archiwalne wypowiedzi poetki oraz jej wiersze.

Zaprasza Justyna Piernik.

10 grudnia (wtorek), godz. 15.00

(bch/IAR)

Zobacz więcej na temat: Natalia Gorbaniewska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uroczystości pogrzebowe Natalii Gorbaniewskiej, wielkiego przyjaciela Polski

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 16:55
Zmarła w Paryżu rosyjska poetka, dysydentka, tłumaczka literatury polskiej została pochowana w środę na paryskim cmentarzu Père Lachaise.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Natalia Gorbaniewska nie żyje. "Zazdrościła nam karnawału pierwszej Solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 15:24
Rosyjska poetka, dysydentka, dziennikarka, tłumaczka literatury polskiej, zmarła w piątek wieczorem w Paryżu. Natalię Gorbaniewską wspomina Andrzej Mietkowski.
rozwiń zwiń