Tadeusz Strugała: robię resúmé życia

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2015 10:36
- Byłem dyrygentem, który nie tylko dyrygował. Organizowałem, przewodniczyłem, pełniłem różnego rodzaju funkcje - przyznaje wybitny dyrygent, który obchodzi jubileusz 80. urodzin i 60. lecia pracy artystycznej.
Audio
Tadeusz Strugała (na zdjęciu) jest jednym z najwybitniejszych polskich dyrygentów. Pedagog, juror i organizator życia muzycznego. Od lat związany z Polskim Radiem.
Tadeusz Strugała (na zdjęciu) jest jednym z najwybitniejszych polskich dyrygentów. Pedagog, juror i organizator życia muzycznego. Od lat związany z Polskim Radiem.Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Tadeusz Strugała wyznaje zasadę, że dyrygent powinien nie tylko dbać o swoją karierę, ale i dać coś z siebie dla życia muzycznego w Polsce i za granicą. W "Poranku Dwójki" opowiadał o imponującej liczbie płyt i rękopisów, które zdecydował się podarować wybranym instytucjom publicznym tak, by mogli z nich korzystać nie tylko najbliżsi z rodziny, ale i wszyscy melomani. Wspominał też sytuację sprzed lat, gdy pod schodami kuchennymi w swoim internacie znalazł śmietnik, a w nim bezcenne zapiski…

Z okazji jubileuszu maestra w najbliższą niedzielę w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się jubileuszowy koncert. Wystąpi Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją naszego gościa, wieloletniego szefa kilku znakomitych zespołów, w tym właśnie POR oraz WOSPRiTV, uhonorowanego m.in. najwyższym wyróżnieniem Polskiego Radia, Diamentową Batutą.

***

Tytuł audycji: "Poranek Dwójki"

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość : Tadeusz Strugała (dyrygent)

Data emisji: 22.05.2015

Godzina emisji: 8.40

fbi/mm

Czytaj także

80. urodziny Tadeusza Strugały

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 18:00
Jubileusz przypada we wtorek, 10 lutego. Wspomnień maestra słuchać będziemy jednak przez cały tydzień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Strugała i egzotyczna turecka orkiestra

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2015 12:57
- W Turcji grałem nie tylko z tamtejszymi największymi gwiazdami, lecz także z wielkimi zagranicznymi solistami – wspominał w Dwójce współpracę z Orkiestrą w Ankarze maestro Tadeusz Strugała.
rozwiń zwiń