Letni Festiwal. Tydzień ósmy

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2008 12:46
Zapraszamy na Letni festiwal z Dwójką!

Letni festiwal - tydzień ósmy

Kolejny tydzień Letniego Festiwalu wypełni przede wszystkim muzyka Fryderyka Chopina. Na naszej antenie zagości bowiem bezprecedensowy w skali europejskiej festiwal „Chopin i jego Europa”. Piątkowy występ Ivo Pogorelića mamy już wprawdzie za sobą, jednak w kolejnych dniach czekają nas nie mniejsze atrakcje. Potencjalnym następcą niegdysiejszego chorwackiego Wunderkinda może okazać się Jan Lisiecki. Ten trzynastoletni Kanadyjczyk polskiego pochodzenia ma już na koncie liczne recitale solowe i koncerty, szereg nagród na prestiżowych konkursach pianistycznych i kompozytorskich oraz wspólne występy z Yo-Yo Ma, Gilem Shahamem, Emanuelem Axem czy Pinchasem Zuckermanem. W Warszawie wykona Chopinowski Koncert fortepianowy f-moll op.21, jako gość koncertu Sinfoni Varsovia pod dyrekcją Howarda Shelley. Ten wybitny brytyjski pianista i dyrygent, odkrywca zapomnianego repertuaru romantycznego oraz niepoprawny pracoholik (w dorobku ma ponad sto płyt) zaprezentuje ponadto II Symfonię d-moll op. 49 Louisa Spohra oraz Koncert fortepianowy f-moll op. 180 Henriego Herza. Czwartkowy koncert retransmitowany będzie na naszej antenie dzień później (22.08).

Także z opóźnieniem, bo w poniedziałek (18.08), przedstawimy Państwu sobotni występ tego samego zespołu pod batutą Jacka Kasprzyka. Tym razem towarzyszyć mu będzie plejada wschodnioeuropejskich wirtuozów fortepianu: Rosjanie Katia Skanavi i Nikolai Demidenko oraz nasz Janusz Olejniczak. W programie niebanalny repertuar koncertowy, m.in. Chopinowskie Wariacje B-dur op. 2 na temat duettina „La ci darem la mano” z „Don Giovanniego” Mozarta oraz Wariacje na temat Paganiniego Witolda Lutosławskiego. Wirtuozowski i symfoniczny charakter warszawskiego festiwalu przełamie wtorkowy (19.08) recital pieśni mistrzów niemieckiego romantyzmu: Franza Schuberta, Roberta Schumanna oraz Hugo Wolfa. Andreasowi Schmidtowi, znakomitemu niemieckiemu bas-barytonowi i uczniowi Dietricha Fischera-Dieskaua, akompaniować będzie Duńczyk Rudolf Jansen.

Komu od Chopinowskiej pianistyki bliższy jest Bachowski kontrapunkt oraz barokowa retoryka, może poczekać cierpliwie do niedzieli (24.08). Na londyńskim festiwalu Proms będzie to dzień w całości poświęcony muzyce lipskiego kantora, z którego na antenę Polskiego Radia trafią aż trzy koncerty w wybitnie gwiazdorskiej obsadzie. Najpierw solowy recital Simona Prestona, być może najwybitniejszego XX-wiecznego wirtuoza organów, a w jego programie wybór popularnych fug, preludiów oraz wariacji chorałowych. W liturgicznej aurze utrzyma nas słynna Pasja wg św. Jana w niemniej kanonicznej interpretacji The Monteverdi Choir oraz The English Baroque Soloists pod dyrekcją Johna Eliota Gardinera. Wieczór zamkną wybrane Suity na wiolonczelę solo w wykonaniu Chińczyka Jiang Wanga.

Postaramy się także, aby w cieniu festiwalu „Chopin i jego Europy” nie pozostała impreza mniej może spektakularna, lecz równie ważka i oryginalna w swym artystycznym zamyśle. Cykl transmisji z Jarosławia rozpoczniemy środowym (20.08) koncertem zespołu wokalnego Confranteria di Sessa Aurunca, który przedstawi tradycyjne, liturgiczne śpiewy polifoniczne z Włoch. Dzień później (21.08) hiszpański duet Tasto Solo zaprezentuje swój unikalny program złożony z późnogotyckich, niemieckich utworów na instrumenty klawiszowe. Młodzi artyści od kilku lat badają korzenie zachodniej muzyki instrumentalnej, jednak ich występy niewiele mają w praktyce wspólnego z nudnym akademickim muzealnictwem.

Nie zapomnieliśmy oczywiście o fanach opery, których tak rozpieściliśmy w ostatnich tygodniach. Dla nich przygotowaliśmy prawdziwą perełką: arcydzieło Leoša Janacka „Z domu umarłych” w interpretacji Orkiestry Radia Fińskiego oraz Chóru Filharmonii w Helsinkach pod dyrekcją samego Esa-Pekka Salonena. Transmisja z Festiwalu Morza Bałtyckiego na antenie Dwójki już w sobotę (23.08).

Czytaj także

2010 - rokiem Chopina

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2009 12:29
Wiemy już, że rok 2010 będzie rokiem Fryderyka Chopina. Wiąże się to z dwusetną rocznicą urodzin pianisty. Dziś minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski zapowiedział, że z tej okazji w Cannes na MIDEM odbędzie się duża, międzynarodowa konferencja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chopin był nawet w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2010 08:13
Muzyka Chopina jest bardzo inspirująca. Nawet jeden z astronautów zabrał płytę z jego utworami w kosmos - mówi w "Sygnałach Dnia" dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak promować Chopina przechodząc przez jezdnię?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2010 20:17
Czarno białe klawisze fortepianu zastąpiły zwykłe pasy na przejściu dla pieszych w Józefowie, na Roztoczu w Lubelskim. W ten sposób władze miasta chcą promować twórczość Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń