X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Olga Tokarczuk: "Anna Inn" od początku była muzyczna (archiwalny wywiad)

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 14:12
Pisarka Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla za rok 2018. Przypominamy rozmowę z laureatką na temat jej książki "Anna Inn w grobowcach świata" i powstałym na jej podstawie libretcie do opery "Ahat ili - siostra bogów" Aleksandra Nowaka.
Audio
  • Rozmowa o operze "Ahat ili - siostra bogów" (Bita godzina/Dwójka)
Olga Tokarczuk
Olga TokarczukFoto: Małgorzata Szymankiewicz/PR

PAP ogłoszenie laureatów literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk 3.jpg
Olga Tokarczuk: jestem teraz jedną nogą za granicą (archiwalny wywiad)

- Pomyślałam, że ta historia, jeden z najstarszych mitów ludzkości, będzie mogła być cudownie przekazana właśnie w operze – opowiadała Olga Tokarczuk o swojej powieści. - "Anna Inn" była dla mnie książką szczególną, od początku była jakaś muzyczna. Jako jedyna moja książka jest napisana w zrytmizowany sposób - podkreślała pisarka. Jak tłumaczyła, ma to być może związek z tekstami, które były przy pisaniu istotną inspiracją. - Przygotowując tę książkę, czytałam dużo tekstów oryginalnych, inkantacji sumeryjskich, hymnów.

Jak "dobra zazdrość" wpłynęła na decyzję o wykorzystaniu "Anny Inn" w operze? Czym wyróżnia się dziś, według Olgi Tokarczyk, sztuka operowa? O czym traktuje opowieść przedstawiona w "Ahat ili – siostrze bogów"?

Gościem audycji był również Aleksander Nowak, kompozytor "Ahat ili - siostry bogów", który opowiadał m.in. o współpracy z pisarką przy powstawianiu opery. - Najistotniejsze było dla mnie to, by odnieść tę historię do sposobu myślenia i przeżywania świata dzisiejszego człowieka - mówił.

***

"Ahat ili – siostra bogów", opera w trzech aktach, wystawiona została w ramach ostatniego festiwalu Sacrum-Profanum w Krakowie (16-17 września).

W stosunku do książki treść prastarego mitu o Bogini Innanie, która zeszła do królestwa siostry-bliźniaczki, bogini podziemi Ereszkigal –  została nieco zmieniona. Służąca Innany, śmiertelna Ninszibur jest w operowej wersji postacią centralną, niemniej: wszyscy bohaterowie mitu zarysowani zostali wyraziście i przejmująco. W roli Nunszubur wystąpiła Urszula Kryger, w roli Innany – Joanna Freszel. Ereszkigal - Ewa Biegas, Dumuzi, mąż Innany - Jan Jakub Monowid, a także inni soliści oraz Chór Polskiego Radia w Krakowie i orkiestra Aukso pod dyrekcją Marka Mosia.

***

Tytuł audycji: Bita godzina

Prowadzi: Ewa Szczecińska

Goście: Olga Tokarczuk (pisarka), Aleksander Nowak (kompozytor)

Data emisji: 16.11.2018

Godzina emisji: 22.30 

jp/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Opowiadania bizarne", czyli co sądzić o nowej Tokarczuk

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2018 14:59
Jedną z książek, którą zrecenzowaliśmy w "Czytelni", był najnowszy zbiór opowiadań Olgi Tokarczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Faworyt był inny, ale Olga Tokarczuk zasłużyła na tę nagrodę"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 17:52
- Oczekiwałbym dla niej kiedyś również nagrody za całokształt twórczości. Jakiej - tego nie powiem, ale sądzę, że taką nagrodę powinna otrzymać - mówił w Dwójce dr Michał Friedrich z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń