X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Mesjasz według Brunona Schulza" – premiera!

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 12:03
Zainspirowany zaginioną powieścią Brunona Schulza utwór Jakuba Kisielińskiego zaprezentujemy – po raz pierwszy w Polskim Radiu – w środowej audycji Marka Zwyrzykowskiego "Hortus musicus – hortus electronics".
Portret Brunona Schulza z tablicy pamiątkowej umieszczonej na domu rodzinnym artysty w Drohobyczu
Portret Brunona Schulza z tablicy pamiątkowej umieszczonej na domu rodzinnym artysty w DrohobyczuFoto: E-paprykarz/Wikimedia, lic. CC

"Mesjasz" to zaginiona w czasie II wojny światowej powieść Brunona Schulza, o której nie wiadomo właściwie nic poza dwoma zdaniami przekazanymi przez tych, którym pisarz o niej opowiadał. Rekonstrukcję ich treści ująć można tak: "Wiesz – powiedziała mi rano matka –  przybył Mesjasz. Jest już w Samborze".
Mistrz z Drohobycza nie miał świadomości, że powyższa myśl stanie się symbolicznym dopełnieniem wielkiego mitu zaginionej Księgi, mitu-kultu, któremu hołdował na kartach swoich opowiadań, próbując w nich wskrzesić treść owej Księgi. Od niej, jak wierzył, na podobieństwo rozpoczynającej rodzaj ludzki biblijnej pary Adama i Ewy wzięły początek wszystkie następne książki, wszystkie myśli i słowa...
Zainspirowany zaginioną powieścią Brunona Schulza utwór Jakuba Kisielińskiego reprezentuje Polskie Radio na I Konkursie Palma Ars Acustica w Kolonii.
***
Zainspirowany przez jednego z przyjaciół, zupełnie niedawno wpadłem na pomysł, aby na podstawie słów zaczerpniętych z opowiadań Magika z Drohobycza stworzyć muzyczną opowieść nawiązującą do mitu Mesjasza, do obecnego w dziełach Schulza mitu boskości.
Powstały w ten sposób utwór nie pretenduje do zajęcia miejsca autentycznego Mesjasza. Korzystając ze słów pisarza próbuję spojrzeć na jego bohatera w mój własny sposób, snuję opowieść, która żyje niezależnym od intencji Schulza, własnym życiem.
Zrodzony z takiego założenia utwór może być jedynie dalekim echem myśli polskiego pisarza o odwiecznym oczekiwaniu na Zbawiciela, który wreszcie przybywa, echem w dodatku wykrzywionym, gdyż tytułowy bohater, przewrotnie okazuje się bezdomnym włóczęgą z opowiadania zatytułowanego "Pan" (grecki Bóg Natury).

Jakub Kisieliński
Wykonawcy: Jolanta Niewiadomska (głos żeński I), Jarosław Gajewski (głos męski I), Krzysztof  Dumała (głos męski II), Natalia Buśkiewicz (głos żeński II), Anna Bienias (głos wokalny), Aleksandra Kucharska-Szefler (głos wokalny), Alicja Rumianowska (vocal), Filip Niemiec (głos dziecięcy), dzieci z Przedszkola nr 3 we Wrocławiu
Na audycję "Hortus musicus – hortus electronics" zaprasza Marek Zwyrzykowski.
17 kwietnia (środa), godz. 23.00

Zobacz więcej na temat: Bruno Schulz MUZYKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Żeby zrozumieć Schulza, trzeba zmienić światopogląd

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2012 15:46
Demoniczne i władcze kobiety w grafikach Brunona Schulza są znane. A jak problematyka erotyzmu i cielesności objawia się w jego pełnej paradoksów prozie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chociaż cichy, zahukany, to jednak fascynujący

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2012 23:00
- Bruno Schulz był fascynującym pisarzem, ale nie miał awanturniczego życia, dramatycznego, pełnego przygód - powiedział w radiowej Dwójce krytyk i historyk teatru Janusz Majcherek.
rozwiń zwiń