X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Agata Zubel zdystansowała wszystkich!

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 15:27
Kompozycja Agaty Zubel "Not I" reprezentująca Polskie Radio otrzymała najwyższą notę podczas 60. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO w Pradze.
Audio
  • Z Joanną Grotkowską o 60. Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów rozmawia Piotr Matwiejczuk (Dwójka)
Agata Zubel
Agata Zubel Foto: PETER KOLLANYI/EPA/PAP

Międzynarodowa Trybuna Kompozytorów pozostaje w zakresie muzyki współczesnej najważniejszym forum informacji i wymiany radiofonii publicznych całego świata. Organizowana jest od 1955 roku przez Międzynarodową Radę Muzyczną afiliowaną przy UNESCO. To przegląd najnowszej twórczości kompozytorskiej prezentowanej przez radiofonie publiczne na świecie. Co roku w wyniku głosowania wyróżnione zostają dwa utwory i ich autorzy: poza główna, przyznawana jest także nagroda dla twórcy poniżej 30. roku życia.
Wśród dotychczasowych laureatów Trybuny znalazły się takie znakomitości, jak Luciano Berio, Henri Dutilleux, Benjamin Britten, Elliott Carter, Luigi Nono, Toru Takiemitsu, George Crumb, György Ligeti, Louis Andriessen, czy György Kurtág. Wyjątkowo często sukcesy odnosili kompozytorzy polscy, m.in. Witold Lutosławski, Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki, Eugeniusz Knapik i wielu innych.
W tym roku przedstawiciele 30 radiofonii z całego świata zgłosili 51 utworów. Polskie Radio zaproponowało utwór Agaty Zubel "Not I" na sopran, zespół instrumentalny i elektronikę, który nie tylko znalazł się w prestiżowym gronie 10 dzieł rekomendowanych do emisji, lecz także miażdżącą przewagą głosów uznany został za utwór spośród nich wyselekcjonowany.
– Polska jest krajem traktowanym tu z niezwykłym poważaniem; wszyscy mówią, że mamy bardzo silną scenę muzyki współczesnej i świetnych kompozytorów – mówiła w relacji z praskiego wydarzenia Joanna Grotkowska. Jak przypomniała dziennikarka radiowej Dwójki, a jednocześnie jedna z jurorów Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów, w całej historii Trybuny polskich rekomendacji i utworów wyselekcjonowanych mieliśmy około czterdziestu . – To jest niebywały sukces – podkreślała Joanna Grotkowska, nie ukrywając, że tegoroczna zwycięska kompozycja zdystansowała wszystkie pozostałe. – Utwór Agaty Zubel bardzo się wyróżnił. Nie mieścił się w głównym nurcie, wniósł coś świeżego.
Kompozycja Agaty Zubel "Not I" przeznaczona na głos sopranowy (lub mezzosopranowy), zespół kameralny i elektronikę, została napisana do dramatycznego monologu "Not I" (1972) Samuela Becketta, potoku słów, strzępów historii życia opowiadanej przez starą kobietę. Porzucona przez oboje rodziców tuż po przedwczesnych narodzinach, żyła mechaniczną egzystencją - bez miłości, bólu, przyjemności. Niemowa od dzieciństwa, nagle, pod wpływem nieokreślonego traumatycznego zdarzenia wyrzuca z siebie całą swoją historię.

Agata Zubel (ur.1978) jest wielokrotnie nagradzaną i płodną kompozytorką i wokalistką, jedną z najbardziej interesujących polskich kompozytorek muzyki współczesnej.

Artyści rekomendowani tegorocznej Trybuny:

Hans ABRAHAMSEN (Dania) "Double Concerto"
Aureliano CATTANEO (Włochy) "Selfportrait with Orchestra"
Bernd Richard DEUTSCH (Austria) "2. Streichquartet"
Chung-Kun HUNG (Tajwan) "Vox Naturae"
Klaus LANG (Austria) "Siebzehn stufen"
Ørjan MATRE (Norwegia) "...but I must have said this before..."
Mauro MONTALBETTI (Włochy) "Blumenlicht, prelude for orchestra"
Sergej NEWSKI (Niemcy) "Alles (Everything)"
Matthew WHITTALL (Finlandia) "Dulcissima, clara, sonans"

jp/IAR/dyd

Zobacz więcej na temat: dzieje się MUZYKA Praga
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trans-Fuzja po raz pierwszy

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2012 10:00
Agata Zubel, Katarzyna Moś, Cezary Duchnowski, Marcin Masecki, Dj Lenar i Andrzej Bauer w pierwszej odsłonie Trans-Fuzji – cyklu niezwykłych muzycznych spotkań!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncert "Trans-Fuzja": duch Kazimierza Mety z Gliny i elektroniczne futureski

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2013 19:10
Tym razem Andrzej Bauer i Cezary Duchnowski zagrali z muzykami kultywującymi tradycyjny styl wykonawstwa: wokalistką Anastazją Bernad oraz skrzypkiem Maciejem Filipczukiem.
rozwiń zwiń