Blechacz na zamku w Rheingau

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 22:00
W świąteczne popołudnie przypomnimy lipcowy recital naszego znakomitego pianisty. Na retransmisję zaprasza Małgorzata Pęcińska.
Zamek w Rheingau
Zamek w RheingauFoto: Fritz Geller-Grimm, lic. CC, wikipedia

W październiku 2005 roku Rafał Blechacz bezapelacyjnie zwyciężył w XV Konkursie Chopinowskim. Otrzymał również nagrody specjalne: Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków, Towarzystwa im. F. Chopina za najlepsze wykonanie poloneza oraz Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu.

Od tego czasu znawcy podkreślali, że młody pianista każdym występem potwierdza słuszność werdyktu jury Konkursu z 2005 roku. Artysta systematycznie poszerzał też krąg swoich zainteresowań repertuarowych, dokumentując to w obejmującej już sześć tytułów dyskografii. Zaczynając naturalnie od Chopina i muzyki romantycznej, zwrócił się z czasem ku klasykom wiedeńskim, ale też Debussy'emu. Na recitalu w ramach tegorocznej edycji Festiwalu w Rheingau zabrzmiały dzieła Chopina,  Bacha i Beethovena.

Program:

Johann Sebastian Bach Partita a-moll BWV 827

Ludwig van Beethoven Sonata fortepianowa D-dur op. 10 nr 3

Fryderyk Chopin: Nokturn As-dur op. 32 nr 2, Polonez A-dur op. 40 nr 1, Polonez c-moll op. 40 n r 2, Trzy Mazurki op. 63 H-dur, f-moll, cis-moll, Scherzo cis-moll op. 39
(Rheingau, 3.07.2013)

11 listopada (poniedziałek), godz. 13.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

"Marzę o nagraniu wszystkich mazurków Chopina"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 08:53
Najpierw jednak do rąk melomanów trafi płyta z polonezami polskiego kompozytora, które Rafał Blechacz nagra dla wytwórni Deutsche Grammophon.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Rusina - muzyka jest językiem duszy

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2013 09:00
- Dla Olgi podstawowa była sprawa emocji w muzyce płynącej z wnętrza, z historii kultury i z genealogii mistrzów - mówił w Dwójce Andrzej Sułek. Wspominaliśmy znakomitą pianistkę, która odeszła 7 maja tego roku.
rozwiń zwiń