X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Pisarzem chyba nie będę". Młodość Marka Hłaski

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 20:00
- W wieku 11 lat Marek pisał pamiętnik, w którym ujawniły się już wszystkie cechy jego późniejszego pisarstwa. Ten tekst zaskakuje niezwykłą literacką świadomością - mówił w Dwójce Andrzej Czyżewski, autor książki "Piękny dwudziestoletni. Biografia Marka Hłaski".
Audio
  • Andrzej Czyżewski o życiu i twórczości Marka Hłaski (Sezon na Dwójkę)
Marek Hłasko w 1957 r.
Marek Hłasko w 1957 r.Foto: PAP/CAF-Motte

"Dano ci życie, które jest tylko opowieścią. Ale to już twoja sprawa, jak ty ją opowiesz i czy umrzesz pełen dni" - pisał Marek Hłasko w powieści "Sowa, córka piekarza", ostatniej wydanej za życia pisarza (w 1968 roku). W dniu 80. rocznicy jego urodzin w "Sezonie na Dwójkę" rozmawialiśmy z Andrzejem Czyżewskim, bratem ciotecznym o 3 lata młodszego artysty. Gość audycji jest autorem biografii Marka Hłaski, opracował także pamiętnik pisarza, który ten prowadził tuż po zakończeniu wojny.

Marek Hłasko w Radiach Wolności>>>

- We wczesnym dzieciństwie Marek w zasadzie nie ujawniał jakiejś wyjątkowości, nie wyróżniał się spośród innych rówieśników - wspominał Andrzej Czyżewski. - Był chłopcem niezmiernie ruchliwym i żywotnym. Wszystko go interesowało, zadawał mnóstwo pytań. To, że Marek zajmuje się pisarstwem, zauważyłem dopiero po jego powrocie z Warszawy do Wrocławia, gdy rzucił pracę kierowcy. W 1953 roku w moim rodzinnym domu kończył pisać opowiadanie "Baza sokołowska". Zobaczyłem wtedy, z jak wielką powagą podchodził do tego zajęcia. Uważał się za poważnego pisarza, miał zresztą zawartą umowę na wydanie utworu – dodał.

Po śmierci swej ciotki Andrzej Czyżewski odziedziczył gromadzone przez nią archiwum Marka Hłaski. - Odkryłem wtedy rzecz, która mnie zaskoczyła - powiedział biograf pisarza. - Marek już w 1945 roku, kiedy wraz z matką przebywał u jej bliskiej przyjaciółki w Częstochowie, pisał pamiętnik. Tekst ten zadziwia prześmiesznym kontrastem między straszliwą nieporadnością ortograficzną, a niezwykle ciekawymi spostrzeżeniami. Już w tym pamiętniku zauważyć można wszystkie te cechy, które pojawiały się później w jego dojrzałej twórczości. Okazało się, że już wtedy myślał o swoim pisarstwie. Zanotował zdanie: "pisarzem chyba nie będę, ale ten zeszyt jest lepszy od poprzedniego, więc - kto wie?" - opowiadał.

Audycję prowadziła Dorota Gacek.

***

Marek Hłasko urodził się 14 stycznia 1934 roku w Warszawie, zmarł zaś w Wiesbaden w 1969. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku. Literacko porównywany do Ernesta Hemingwaya, pozostawił po sobie przede wszystkim legendę kultowego twórcy Polski Ludowej, "polskiego Jamesa Deana".

Debiutował w latach 50. Gdy w 1956 roku ukazał się zbiór jego opowiadań "Pierwszy krok w chmurach", Hłasko znalazł się na szczycie popularności. Gdy jednak w 1958 wyjechał z Polski na zaproszenie Instytutu Literackiego, okrzyknięto go zdrajcą i uniemożliwiono powrót do kraju. Mieszkał w zachodniej Europie, Izraelu oraz USA. Na emigracji napisał m.in. swoją słynną fabularyzowaną autobiografię - "Piękni dwudziestoletni" (1966).

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Radiowozy z bananami... Da się jeszcze usłyszeć warszawiaka?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 19:50
- Hłasko opisywał rozróby w warszawskich knajpach. Pisał, że portier dzwonił na ówczesną milicję i krzyczał: "Dwa radiowozy z bananami!". Banany to w gwarze warszawskiej były milicyjne pałki - opowiadał Radosław Pawelec w Dwójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pisanie jest rzeczą bardziej intymną od łóżka

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 20:30
Marek Hłasko – pisarz otoczony legendą – miał biografię, która może zadziwić, a nawet szokować. Polski James Dean, jak go zwano, był jednak tak naprawdę kimś więcej niż tylko buntownikiem i prowokatorem.
rozwiń zwiń