X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

90. urodziny Zbigniewa Herberta w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 13:00
- Uważam, że każdy człowiek nie jest w istocie tym, kim jest, ale tym, kim chciałby być - powiedział niegdyś Poeta w ekskluzywnym wywiadzie dla Polskiego Radia. Z okazji rocznicy urodzin Herberta zapraszamy do wysłuchania rozmów o jego życiu i twórczości oraz fragmentów jego dzieł, czytanych również przez samego autora.
Zbigniew Herbert
Zbigniew HerbertFoto: Wikimedia/CC

Od 27 do 31 października (poniedziałek-piątek) w porannym paśmie prozy "To się czyta" o godz. 9.45 słuchamy fragmentów książki Zbigniewa Herberta "Król mrówek" czytanych przez Adama Ferencego.

"Król mrówek" – jak pisze wydawca i opracowujący tekst poeta Ryszard Krynicki – jest dziełem, nad którym Herbert pracował prawie 20 lat i nie zdążył go ukończyć. Ta ostatnia książka poety, wydana już po jego śmierci, jest jego prywatną mitologią. Teksty w niej zawarte, traktując o motywach mitologicznych, jednocześnie odnoszą się do doświadczeń człowieka XX wieku. Występują w niej nie główne, lecz poboczne postaci z mitologii - bogowie, herosi i ludzie zaplątani w mity.

Również od poniedziałku - w "Kanonie Dwójki" po godz. 11.20 - przypominamy wiersze Herberta czytane przez samego autora. Natomiast w środę 29 października w "Spotkaniach po zmroku" o godz. 21.30 Dorota Gacek porozmawia z siostrą Poety Haliną Herbert-Żebrowską o dzieciństwie autora "Pana Cogito".

Dzień później w audycji "Dwukropek" o godz. 18.00 do dyskusji o Herbercie krytyk literacki Andrzej Franaszek - przygotowujący monografię Poety - zaprosi m.in. Annę Romaniuk, autorkę książki "Wierność. Wspomnienia o Zbigniewie Herbercie", oraz Ryszarda Krynickiego.

Babcia
Babcia (Maria z Bałabanów) i wnuk (Zbyś), Brzuchowice, lata 30. Fot. z książki R. Żebrowskiego, "Zbigniew Herbert. Kamień, na którym mnie urodzono". Źr. archiwum rodzinne Herbertów. Za uprzejmą zgodą Pana Rafała Żebrowskiego

 

Zobacz serwis specjalny Herbert.polskieradio.pl .

Herbert.polskieradio.pl to wyjątkowy portret Poety, na który składają się przede wszystkim starannie dobrane z archiwów Polskiego Radia i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, nagrania z udziałem Zbigniewa Herberta : wiersze w jego wykonaniu, najważniejsze radiowe wywiady, w których opowiada o swojej twórczości, podróżach, o sprawach dla niego fundamentalnych, ale też przywołuje wspomnienia osobiste.
Serwis Herbert.polskieradio.pl to również zbiór najciekawszych radiowych wypowiedzi o Poecie . Licznie zgromadzonym dźwiękom - uporządkowanym według tematów: portret twórcy, Lwów, problematyka patriotyczna twórczości Herberta, spotkania z Panem Cogito, podróże Poety, jego korespondencja - towarzyszą filmy oraz galerie zdjęć .

Rysunek
Rysunek Herberta ze szkicownika "Grecja". Fot. Archiwum Zbigniewa Herberta w Bibliotece Narodowej

Wśród nagrań wideo znajduje się opowieść Katarzyny Herbert o codziennej pracy twórczej jej męża (w krótkim filmie zobaczymy pełne książek i pamiątek warszawskie mieszkanie poety) oraz wspomnienie Julii Hartwig (poetka czyta poświęcony Herbertowi jeden ze swoich nowych wierszy). Serwis herbert.polskieradio.pl prezentuje również rękopisy najsłynniejszych wierszy, zdjęcia z albumu rodzinnego oraz niezwykłe rysunki z podróżniczych szkicowników Poety.

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak