"Boginie z Žítkovej” - realizm magiczny po czesku

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 10:30
- Pisząc tę książkę zastanawiałam się, czy pisać jako naukowiec, czy powinnam poddać się magii świata, w którym żyły moje bohaterki - mówiła w Dwójce Kateřina Tučková.
Audio
  • Kateřina Tučková w rozmowie z Aldoną Wołk-Łaniewską opowiada o swojej powieści "Boginie z Žítkovej" (Dwójka/Wybieram Dwójkę)
Kateina Tukov
Kateřina TučkováFoto: Vojtech Vlk, mat. prasowe

Kateřina Tučková jest dziś najbardziej poczytną czeską pisarką. "Boginie z Žítkovej” to jej druga powieść, która właśnie ukazała się w Polsce. Bohaterkami książki są działające na pograniczu słowacko-morawskim wiedźmy i znachorki. - Zawsze impulsem do napisania powieści jest dla mnie jakiś fakt, coś, co rzeczywiście się wydarzyło - mówiła w rozmowie z Aldoną Wołk-Łaniewską pisarka. Boginie były przez lata prześladowane przez czechosłowackie służby bezpieczeństwa, ich życie często kończyło się w zakładzie psychiatrycznym. – Tak, jak w przypadku mojej bohaterki – opowiadała Kateřina Tučková.

Autorka: Aldona Wołk-Łaniewska

Gość: Kateřina Tučková

Tytuł audycji: "Wybieram Dwójkę"

Data emisji: 4.11.2014

Godzina emisji: 16.00

iż/bch

Czytaj także

Milan Kundera – biografia nie całkiem ukryta

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 19:00
– Deklarując niechęć do mówienia o własnym życiorysie, Kundera prowadził literacką grę, wielokrotnie umieszczając w swoich książkach partie mniej lub bardziej jawnie autobiograficzne – mówił w Dwójce Leszek Engelking o pisarzu, który skończy w tym roku 85 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"...będzie gorzej" – nie tylko w Czechosłowacji

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 16:00
– Powieść była wymierzona zarówno w reżim komunistyczny, jak i w legendę pięknych hipisów. Mniej odporny czytelnik może być bardzo zaskoczony tym, co znajdzie w tej książce – mówił w Dwójce Piotr Kofta w rozmowie o kontrowersyjnym dziele Jana Pelca "...będzie gorzej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bohumil Hrabal – między Dostojewskim a Chaplinem

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 19:00
– Fenomen jego prozy polega na zadziwiającym kontraście między poważną tematyką egzystencjalną, a niezwykle lekką i frywolną formą – mówił w Dwójce Aleksander Kaczorowski, autor biografii Bohumila Hrabala pt. "Gra w życie".
rozwiń zwiń