X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Poświatowska. "Poezja był dla niej autoterapią"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 17:00
- Większość życia spędziła w szpitalach i sanatoriach, ze świadomością, że nie będzie żyła długo - mówiła Mariola Pryzwan, autorka książki o poetce.
Audio
  • Mariola Pryzwan o książce "Haśka. Halina Poświatowska we wspomnieniach i listach". Rozmawia Dorota Gacek (Wybieram Dwójkę)
Poświatowska była autorką zaledwie czterech tomików. Hymn bałwochwalczy, Dzień dzisiejszy, Oda do rąk i wydany pośmiertnie tom Jeszcze jedno wspomnienie zapewniły jej trwałe miejsce w literaturze polskiej i w sercach czytelników (na zdjęciu fragment okładki książki)
Poświatowska była autorką zaledwie czterech tomików. "Hymn bałwochwalczy", "Dzień dzisiejszy", "Oda do rąk" i wydany pośmiertnie tom "Jeszcze jedno wspomnienie" zapewniły jej trwałe miejsce w literaturze polskiej i w sercach czytelników (na zdjęciu fragment okładki książki)Foto: materiały prasowe

"Haśka. Halina Poświatowska we wspomnieniach i listach" to książka, która ukazuje się w 80. rocznicę urodzin poetki. Znalazły się w niej opowieści rodziny, przyjaciół i kolegów "po piórze".

Mariola Pryzwan zwracała uwagę, że obraz Haliny Poświatowskiej, jaki wyłania się z tych wspomnień, jest ulotny i kolorowy. - Zakochani w niej mężczyźni widzieli ją jasnowłosą i zielonooką, z kolei kobiety mówiły, że jej włosy są popielate, a oczy niebieskie. Jan Adamski, ostatnia miłość Haliny, przyrównywał ją do witraża w kościele - opowiadała autorka publikacji.

Z książki tej dowiadujemy się, że Halina Poświatowska nie planowała kariery poetki. W spełnieniu jej największego zawodowego marzenia przeszkodziła choroba serca, której poetka nabawiła się w czasie wojny.

***

Rozmawiała: Dorota Gacek

Gość: Mariola Pryzwan (autorka biografii Haliny Poświatowskiej)

Data emisji: 4.04.2015

Godzina emisji: 16.00

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".

bch/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Poeci, którzy piszą niewidoczną prozę

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2015 19:01
Spotkanie z prof. Agnieszką Klubą, której książkę "Poemat prozą w Polsce" wydano niedawno w serii Monografie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bądź wierny Idź". Poznaj przesłanie Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 23:59
Wiele z jego wierszy można odczytać jako zapis doświadczenia pokolenia, które przeżyło straszliwość wojny i trudnego pokoju. Poezja Zbigniewa Herberta wzywa do wierności i odwagi, a także odrzucenie kłamstwa i zniewolenia.
rozwiń zwiń