REKLAMA

Biografie niezwykłe: Józef Rajnfeld

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2007 22:15
Józef Rajnfeld - audycja Hanny Szof z udziałem dr hab. Tomasza Wójcika.

Józef Rajnfeld (1908-1940) był rysownikiem i malarzem. Urodził się 1 kwietnia w Warszawie, w rodzinie żydowskiej, jako syn Ignacego, właściciela sklepu z konfekcją, oraz Heli z Bechedrów. W roku 1928 poznał w Warszawie Jarosława Iwaszkiewicza, z którym połączyła go serdeczna przyjaźń, trwająca do końca życia. Jej ślady i charakterystykę odnaleźć można w kilku utworach Iwaszkiewicza.

W przedmowie do zbioru listów Józefa Rajnfelda do Jarosława Iwaszkiewicza - poeta pisał: "Wszędzie pokazywał mi stosy swoich rysunków, które za każdym naszym spotkaniem nabierały wartości, głębi, czegoś, co się nie da słowem wyrazić, a co mają malarze, wiedząc, że coś jest dobre. Ideałem Rajnfelda był Constantin Guys. Z malarzy współczesnych najbardziej cenił Matisse'a, którego odwiedził w jego willi  na Riwierze".

W roku 1936 cztery rysunki Rajnfelda zostały wydrukowane w "Skamandrze". Po wybuchu wojny Rajnfeld przebywał w Paryżu jak się zdaje do wkroczenia Niemców w 1940 roku, a następnie udał się na południe, zamierzając przejść granicę francusko-hiszpańską. Według niepotwierdzonych dokumentami danych Józef Rajnfeld zmarł śmiercią samobójczą w sierpniu 1940 roku w okolicach Biarritz.

Czytaj także

Ta książka była pierwsza

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2010 22:10
"Sprawa mordu katyńskiego" Józefa Mackiewicza od 6-ego kwietnia w Jedynce, w Lekturach przed północą, a dziś dodatkowo w Wieczorze z Jedynką
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co czytał Iwaszkiewicz?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2010 12:00
Zbiór recenzji i felietonów poświęconych ukochanym książkom pisarza trafił do księgarń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka w książkach

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2010 16:00
"Ludzie radia" potrafią pięknie mówić o muzyce, okazuje się, że równie dobrze idzie im pisanie o niej.
rozwiń zwiń