X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Alfabet filozoficzny Roberta Piłata

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2008 22:15
W Alfabecie filozoficznym Roberta Piłata, współczesny filozof omawiał będzie funkcjonujące już w greckiej filozofii pojęcie "samowiedza".
Audio

 Gno this auton - poznaj samego siebie, myśl przypisywana Sokratesowi - jest powtórzeniem sentencji zawartej w napisie na tympanonie wyroczni delfickiej. Dla wspólczesnych jest to widomy dowód, że poszukiwanie samowiedzy towarzyszy człowiekowi od bardzo dawna. Ale Sokrates akceptując myśl wyroczni powiązał ją i wzmocnił swoją koncepcją filozoficzną. Bowiem w jego przekonaniu życie nie poddane refleksji, nie jest warte przeżycia. Choć mitologia grecka pełna była przypadków dotknięć nieubłaganego losu i zemsty bogów i choć człowiek niewiele mógł zdziałać, żeby się im sprzeciwić, to jednak myśl Sokratesa dawała cień nadziei, że samowiedza może człowieka postawić poza zasięgiem wyroku bogów. Z drugiej strony relacja z samym sobą i sokratejskie uświadomienie sobie prawdy że "wiem, że nic nie wiem" dawała okazję do poznania prawdy o sobie - prawdziwej lub nie, lecz na swój sposób wiecznej. Dalej Platon rozszerzył filozofię Sokratesa o pogląd, że to wgląd w idee daje dopiero poczucie prawdy. I mimo iż wiedza filozoficzna przez wieki ciągle się rozwija -" samowiedza" i " samoświadomość" wciąż pozostają pojęciami, które w różny sposób interesują wielu filozofów. Żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku - Georg Wilhelm Friedrich Hegel uważał, że najwyższą formą poznania jest samoświadomość, Bliższy nam Paul Ricoeur publikując swoją rozprawę O sobie samym jako innym na swój sposób rozszerzył pojęciem "samowiedzy"

"Alfabet filozoficzny" dr Roberta Piłata daje okazję do reflaksji nad tym czym w życiu człowieka była i jest do dziś "samowiedza " i " bliska jej "samoświadomość ".

Zobacz więcej na temat: paula Sokrates
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Alfabet filozoficzny Roberta Piłata: Egzystencja

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2008 22:15
W Alfabecie filozoficznym Robert Piłat rozważa pojęcie egzystencji i opowiada o powstaniu kierunku zwanego egzystencjalizmem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alfabet filozoficzny Roberta Piłata: Krzywda i zadośćuczynienie

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2008 16:56
Alfabet filozoficzny dr Roberta Piłata, autora książki „Krzywda i zadośćuczynienie” w tym tygodniu poświęcony jest właśnie pojęciom o których traktuje jego filozoficzna rozprawa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka w książkach

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2010 16:00
"Ludzie radia" potrafią pięknie mówić o muzyce, okazuje się, że równie dobrze idzie im pisanie o niej.
rozwiń zwiń