REKLAMA

Czwartki poetyckie: Piotr Sommer – Laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2010 10:15
13 maja 2010, godz. 21:30


Piotr Sommer tegorocznym laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości.


Metrykalnie należy do „pokolenia 68”, choć nie wpisuje się w nurt nowofalowy. W połowie lat 80. jego „czynnik liryczny” (tom wierszy z 1986 r.) tworzył w polskiej poezji „nową dykcję” (termin Barańczaka), którą podjęli później inni, choćby Świetlicki. Przekładami poezji anglojęzycznej w znaczący sposób wpłynął na polską poezję współczesną („niebieski” numer „Literatury na Świecie” z poetami szkoły nowojorskiej, trzy ważne antologie).

Piotr Sommer to poeta codzienności, zdarzeń drobnych, doświadczeń jednostkowych. Zdaniem Tadeusza Nyczka Sommer pisze tak, jakby mówił, myślał, śpiewał, tańczył jednocześnie. Używa przy tym, dodaje krytyk, bardzo różnych języków z niezwykłą swobodą.

''
Zapraszamy na rozmowę Doroty Gacek z Piotrem Sommerem –  tegorocznym laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości. Usłyszymy także wypowiedzi jurorów nagrody Silesius:  Justyny Sobolewskiej, Grzegorza Jankowicza i prof. Mariana Stali. Piotr Sommer przeczyta wiersze z ostatniego, wydanego w ubiegłym roku tomu Dni i noce.
Zobacz więcej na temat: Dorota Gacek Piotr Sommer