X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jerzy Liebert. Poeta szukający prawdy i zachwytu istnieniem

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 10:00
- Nie ogłaszał światu, ani że jest poetą, ani że jest katolikiem. Interesowało go samo istnienie. To, jak się jest, zajmowało go całkowicie. Kiedy przeczytałam po raz pierwszy tomik jego wierszy, poczułam, że dotknął najważniejszych tematów, o których sama bałam się pomyśleć: konfrontacji z chorobą, ze śmiercią i z sobą samym – mówiła w Dwójce prof. Anna Szczepan-Wojnarska.
Audio
  • Jerzy Liebert. Od Skamandra do poezji religijnej (Strefa literatury/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Bohaterem audycji był - jak napisał  o nim Leopold Staff - jeden z najczystszych poetów Polski Odrodzonej, który zmarł na gruźlicę w 1931 roku, mając zaledwie 27 lat. Okazją do przypomnienia postaci poety było wydanie tomu jego "Poezji zebranych".

Po śmierci poety Stefan Napierski napisał we wspomnieniu: "Szczupły, drobny, onieśmielony, a przecież odważny. Nie ustępowałeś ani na krok w zawrocie drobnych trosk codziennych od tego, co było przekonaniem twoim i wiarą; tu nie znałeś ustępstw, odchyleń, wybiegów. Zapalałeś się wtedy, łagodny i młody, w dyskusji, jakbyś bronił samej racji świata. Byłeś prawy jak mało kto z poetów".

Za życia Jerzego Lieberta ukazały się dwa jego tomiki: "Druga ojczyzna" w 1925 roku oraz "Gusła " w roku 1930. Rok po jego śmierci wydano "Kołysankę jodłową".

- To poeta, który głęboko pisze sobą, pisze własnym doświadczeniem i poszukuje dla niego własnego, oryginalnego wyrazu. Tym, co decyduje o randze jego poezji, jest to, że nie ufa on konwencjom, które zacierają autentyczność przeżycia. Był więc z jednej strony mistrzem wiernym tradycji wiersza polskiego, ale z drugiej poszukującym całkowicie własnego wyrazu - powiedział w audycji prof. Wojciech Kudyba.

Jerzy Liebert związany był przyjaźnią ze Skamandrytami (szczególnie z Jarosławem Iwaszkiewiczem), jednak chodził własnymi poetyckimi drogami. Ważnym dokumentem przybliżającym biografię Lieberta i jego świat poetycki jest tom "Listów do Agnieszki". Adresatką była Bronisława Wajngold, która po wstąpieniu do zakonu franciszkanek przybrała imię siostry Miriam. To w jednym z tych listów poeta pisze: "Gdy wszystko uda nam się spowszednić, wszystko co jest w nas i co nas otacza - stanie się wszystko niedzielę naszego serca…".

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji poświęconej postaci i twórczości Jerzego Lieberta.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury 

Prowadzi: Dorota Gacek

Goście: prof. Anna Szczepan-Wojnarska i prof. Wojciech Kudyba (UKSW) oraz Leszek Długosz (poeta, pieśniarz śpiewający wiersze Lieberta, do których napisał muzykę)

Data emisji: 17.03.2019

Godzina emisji: 20.00

mko/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy wiosną dobrze pisze się wiersze?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2017 11:59
Nie tylko o tym w "Dwukropku" Andrzej Franaszek rozmawiać będzie z dwojgiem poetów - Natalią de Barbaro i Tomasem Venclovą.
rozwiń zwiń