X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Henry James - nie znosił kobiet, ale kochał książki

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2011 11:30
O tajemniczym życiu jednego z najważniejszych twórców anglojęzycznych - autora, między innymi "Miłości i śmierci w Wenecji" - rozmawialiśmy z badaczką jego twóczości prof. Mirosławą Buchholtz.
Audio

- Zastanawiam się, czy chciałabym kiedykolwiek się z nim spotkać. Obawiam się, że nie… Był wyniosły, już w swoich czasach staromodny i starodawny. Do kobiet piszących odnosił się z pobłażaniem – wyznaje prof. Mirosława Buchholtz.

Henry James (1843-1916) to klasyk literatury, jeden z najwybitniejszych twórców literatury anglojęzycznej. Badacz społecznych modeli, relacji płci, meandrów świadomości i psychiki. Kojarzymy go z powieścią psychologiczną. Jego wyraźną cechą był kosmpolityzm, czyli chęć podróżowania i umiejętność odnajdywania się w różnych kulturach. Duchowość Jamesa, etyka bez cienia dogmatyzmu, są nam dzisiaj bardzo bliskie.

Jamesowi zawdzięczamy technikę punktu widzenia, pojęcie "centralnej świadomości" w utworze literackim. Pisarz był znakomitym stylistą, posługującym się swobodnie rozmaitymi konwencjami,  w tym popularnymi: melodramatem, farsą, powieścią grozy. Nie stawia nigdy kropki nad i, jest wieloznaczny, pozostawia wiele otwartych pytań. Był eksperymentatorem, korzystającym z popularnych gatunków, ale kwestionującym ich zasady funkcjonowania.

/

Henry James jest znany i czytany w Stanach Zjednoczonych i w Anglii. Jego pozycja odpowiada mniej więcej pozycji Bolesława Prusa w polskiej literaturze. Można wskazać wspólne wątki: dzieci, historie emancypantek. A powieść Jamesa "Amerykanin" bywała porównywana z "Lalką". Polskiemu czytelnikowi James znany jest mniej, ale widzowie znają doskonale filmy na podstawie jego prozy: "Plac Waszyngtona" Agnieszki Holland, "Portret damy" Jane Campion czy horror "Inni" ze świetną rolą Nicole Kidman.

Jednak książka "Henry James i sztuka autobiografii", autorstwa prof. Buchholtz, to nie jest studium literackie, ale studium człowieka:

- Taki był mój zamiar. Stawiam pytania o to, jakim był człowiekiem, jak się realizował jako twórca, jak postrzegał proces tworzenia dzieła literackiego. Moim zamiarem było napisanie tekstu biograficznego, ale w istocie jest to dopiero przygotowanie do biografii.

Jednym z najważniejszych biografów pisarza był Leon Edel, który na dziesięciolecia zmonopolizował dostęp do dokumentów dotyczących życia i twórczości artysty. Edel często blokował publikacje rywali. Dopiero w ostatniej dekadzie ubiegłego stulecia pojawiły się alternatywne ujęcia biograficzne. Podejście biografów do życia Jamesa jest zwykle nadmiernie uproszczone, dopasowane do z góry powziętej tezy. Edel był zafascynowany psychoanalizą nowsi biografowie patrzą przez pryzmat gender studies. Materia życia traktowana jest w sposób drugorzędny.

W audycji Katarzyny Kobyleckiej prof. Mirosława Buchholtz mówiła także o stosunkach rodzinnych i relacjach z bratem i bratankiem.  A także o tym, jak Henry James zaczął pisać biografię swego starszego brata, a skończył na… autobiografii. Wreszcie poruszona została tajemnicza kwestia zastanawiającej luki w ikonografii dotyczącej pisarza oraz postawione zostały pytania dotyczące jego preferencji seksualnych. Zapraszamy do odsłuchania audycji!Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

James Joyce - wielki kalamburzysta

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 12:41
Postawił sobie jeden cel - w książce zawrzeć cały wszechświat, noc, dzień i cykl ludzkiego życia. Każde napisane przez niego zdanie to osobna historia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Huelle o sobie

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2011 21:23
Ceniony pisarz, autor głośnego "Weisera Dawidka", opowiada o swoim dzieciństwie i rodzinie, o swej twórczości i ważnych dla niego miejscach. Zapraszamy od poniedziałku do piątku o godz. 11.45.
rozwiń zwiń