"Szukam brzucha matki, czyli... boiska"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 14:40
Zdobywca nagrody Nike opowiedział w Dwójce o poszukiwaniu idylli: w nagrodzonym zbiorze esejów "Książka twarzy", w książkach w ogóle, na boisku i... na spływie kajakowym. Przypominamy rozmowę z Markiem Bieńczykiem z audycji "Co słychać w literaturze?".
Audio
  • Rozmowa z Markiem Bieńczykiem o "Książce twarzy"

/

Nie mam swojego profilu na żadnym portalu społecznościowym, ale to jest mój Face-book, książka twarzy - pisze autor. Wśród bohaterów są m.in.: pisarze (Hemingway, Coetzee, Malaparte, Chateaubriand), tenisiści (Fibak, Borg, Agassi) czy słynni aktorzy (Humphrey Bogart). Bieńczyk sypie anegdotami, opowiada o wiosłowaniu na Łotwie i wampirach melancholicznych, o języku zakochanych, stadzie malowanych tramwajów i mnóstwie innych rzeczy, które coś dla niego znaczą.

Wszystkie je łączy osobista tęsknota za idyllą, którą Bieńczyk określa mianem "melancholii w dobrym humorze". - Zdałem sobie z tego sprawę dopiero po napisaniu książki - delaruje. - Chodziło mi cały czas o to ulotne święto życia.

Zdobywca tegorocznej nagrody Nike wyjaśnia, jak idyllę odnajdował - poprzez sport - w powojennej Warszawie, w "Winnetou" Karola Maya i nienapisanej nigdy powieści Rolanda Barthes'a oraz w "wodnych bezdrożach" krajów nadbałtyckich. A przy okazji narzeka, że nawet "absurdalne podróże" zostały dziś uprzemysłowione, a "zboczenie w bok" można dziś po prostu kupić w biurze podróży.

Z Markiem Bieńczykiem rozmawiała Dorota Gacek.

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Chrystus z gdańskiej stoczni

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2011 16:20
Stefan Chwin opowiada o swojej nowej – jednocześnie gdańskiej i bardzo uniwersalnej – powieści "Panna Ferbelin".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia nieuleczalnego opętania

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2011 01:04
- Sprawiłem sobie porządny księgozbiór do pracy i do harców, fotel do siedzenia i myślenia oraz koty - na wszelki wypadek pięć - powiedział pewien tajemniczy gość Dwójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Biała Maria" i inne historie

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2011 18:48
W audycji z cyklu "Co słychać w literaturze?" porozmawiamy – jak zwykle – o nowych, godnych polecenia książkach. Zapraszamy w środę o 18.00.
rozwiń zwiń