Niepodległość wchodzi na scenę

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2012 13:54
11 listopada, w Święto Niepodległości, zapraszamy na dwie audycje, w których porozmawiamy o spotkaniu polskiej historii i polskiego teatru.
Niepodległość wchodzi na scenę
Foto: Glow Images/East News

O godz. 11.30 przyjrzymy się "teatrom zaskoczonym przez Niepodległość". W audycji Iwony Malinowskiej udział weźmie prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska.   

W dniu 11 listopada 1918 roku "Kurier Warszawski" zamieścił  informację o repertuarze teatrów: w Teatrze Wielkim miała być grana opera "Żydówka", w Teatrze Polskim - komedia angielska "Dwie cnoty", w Teatrze Letnim - komedia Wincentego Rapackiego-syna "Ja tu rządzę", w Teatrze Nowości" - "Piękna Helena", w Teatrze Praskim - "Kiliński", w Teatrze Powszechnym - "Klub kawalerów", zaś w teatrze rozrywkowym Miraż - aktualny program polityczny...

Nie był to repertuar na miarę chwili, na którą Polacy czekali ponad 100 lat. Ale ludzie teatru zareagowali na gorąco: "Zydówkę" zamieniono na "Halkę" Moniuszki, zakończoną prośbą o bisy i wspólnym odśpiewaniem pieśni "Jeszcze Polska nie zginęła". Warto dodać, że w "wigilę Niepodległości" zdarzyło się kilka ważnych epizodów o charakterze patriotycznym, np. w Teatrze Polskim Leon Schiller akompaniujący w "Cyruliku Sewilskim" w pewnym momencie odegrał...  "Marsyliankę".

Wkrótce teatr się zrehabilitował - 28 listopada Juliusz Osterwa wystawił "Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego. Na widowni był obecny marszałek Piłsudski.

11 listopada (niedziela), godz. 11.30
Natomiast o godz. 18.00 porozmawiamy o "dziejach legionowej legendy": tradycji spektaklu Zygmunta Tempki Nowakowskiego "Gałązka rozmarynu". Autor sztuki - aktor, reżyser, felietonista IKACA ("Ilustrowanego Kuriera Codziennego), legionista, wykorzystał znajomość realiów z autopsji. Słuchowisko według sztuki sławiącej Legiony i ich wodza przedstawia wydarzenia związane z werbunkiem do legionów w Kielcach i pierwszych bitwach Pierwszej Brygady.

Audycję, którą również poprowadzi Iwona Malinowska, odwiedzą: historyk teatru dr Diana Poskuta-Włodek, Paweł Płoski z redakcji pisma "Teatr", Andrzej Rozhin, reżyser "Gałązki rozmarynu", Ignacy Gogolewski (który również wystawiał tę sztukę), oraz spiker, lektor wielu rekonstrukcji wydarzeń historycznych, Andrzej Krusiewicz.
11 listopada (niedziela), godz. 18.00

Czytaj także

Życie niezwykłe "Chorążego emigracji"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 15:32
Tymon Terlecki – wybitny znawca teatru, krytyk, eseista, współpracownik Radia Wolna Europa – należy do wielkich niedocenionych polskiej kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kraszewski i teatr zaangażowany

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 14:00
Minęła właśnie dwusetna rocznica urodzin Józefa Ignacego Kraszewskiego, autora "Starej baśni" i m.in. 23 sztuk teatralnych, grywanych z powodzeniem przez XIX-wieczne teatry amatorskie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bohdan Korzeniewski urzeczony pięknem świata

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 23:46
Dwadzieścia lat temu zmarł reżyser teatralny, krytyk i pedagog. "Życie pociągało mnie czym innym, niż faustycznym zagadnieniem bytu. Pociągało mnie swym niewiarygodnym pięknem" mówił.
rozwiń zwiń