Świat na scenie: audycja poświęcona Ionowi Fossemu

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2008 11:21
Świat na scenie - czyli o dramaturgii współczesnej "- druga audycja nowego cyklu, poświęcona tym razem dramaturgowi norweskiemu - Ionowi Fossemu.

18 października 2008, godz. 23:05

Obecnie jego sztuki są grywane z powodzeniem na całym świecie. Krytycy okrzyknęli go następcą Ibsena. Słowa-klucze do twórczości Fossego  to "zwyczajność" i "samotność". Zwykli ludzie, proste historie, poczucie wyobcowania i niezrozumienia - to elementy, z których zbudowany jest świat jego sztuk. Niemałą rolę odgrywa w nich  przyroda - typowy krajobraz zachodniej Norwegii i rodzinnych stron autora zarazem. Przyroda jest nie tylko tłem wydarzeń, ale również odzwierciedla nastrój osób i charakter sytuacji. Jednak najbardziej charakterystyczną cechą formy dramatycznej Fossego pozostaje język: wypowiedzi bohaterów przypominają albo poetycką deklamację, albo imitują codzienne rozmowy. Dialog jednak jest tu pozorny. Więcej o bohaterach można dowiedzieć się z... ich milczenia. Jest w tych utworach także metafizyka. W Polsce sztuki Fossego drukowane byływ "Dialogu", a także w zbiorze zatytułowanym "Ion Fosse - Sztuki teatralne". W audycji znajdą się fragmenty dwóch sztuk Fossego: Letni dzień i Sen o jesieni w interpretacji znakomitych aktorów. Zapraszają Iwona Malinowska i Janusz Majcherek.

Czytaj także

Świat na scenie: Biljana Srbljanović

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2009 21:30
"Swiat na scenie czyli o dramaturgii współczesnej" - audycja Iwony Malinowskiej z udziałem krytyka teatralnego Janusza Majcherka. Bohaterką audycji jest Biljana Srbljanović, serbska autorka znanych i nagradzanych w Europie i sztuk "Sytuacje rodzinne", "Supermarket" czy "Szarańcza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat na scenie, czyli o dramaturgii współczesnej: Sergi Belbel

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2009 11:50
W kolejnej audycji z cyklu "Świat na scenie" Iwona Malinowska i jej gość - krytyk teatralny Janusz Majcherek - rozmawiają o twórczości katalońskiego autora Sergi Belbela.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat na scenie - czyli o dramaturgii współczesnej: Aleksander Irwanec'

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2009 11:31
Iwona Malinowska i Janusz Majcherek próbują przybliżyć mało znaną w Polsce twórczość sceniczną ukraińskiego autora - Aleksandra Irwanca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat na scenie: Dramaturgia Kazimierza Brauna

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2009 12:03
Audycja Iwony Malinowskiej z udziałem krytyka teatralnego Janusza Majcherka poświęcona tym razem dramaturgii Kazimierza Brauna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat na scenie: Lars Noren

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2009 09:33
W audycji "Świat na scenie - czyli o dramaturgii współczesnej" rozmowa Iwony Malinowskiej z krytykiem teatralnym Januszem Majcherką, poświęcona tym razem twórczości dramaturga szwedzkiego - Larsa Norena.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Świat na scenie - czyli o dramaturgii współczesnej: Gao Xinjian

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2009 16:57
W najbliższej audycji Iwona Malinowska i krytyk teatralny Janusz Majcherek omawiają znane z kilku wystawień w polskich teatrach sztuki chińskiego autora, noblisty z 2000 roku - Gao Xinjian.
rozwiń zwiń