X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Alfabet filozoficzny dr Roberta Piłata: Ironia

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2008 22:15
„Alfabet filozoficzny dr Roberta Piłata" – to audycja poświęcona pojęciu filozoficznemu jakim jest ironia. Jej określenie słownikowe - zamaskowana kpina, drwina zawarta w pozornej aprobacie ... jest bowiem tylko częścią skomplikowanego pojęcia filozoficznego, jakie się kształtowało w filozofii od początku jej istnienia.
Audio

13 lutego 2008

Dr Robert Piłat w swoich rozważaniach wyjaśnia, że ironia w sensie filozoficznym nie może być pojmowana jedynie jako zaprzeczenie w sposób ukryty, jakiegoś zdania. Jest raczej zagadką, pewna "grą" pomiędzy autorem, a czytelnikiem, między mówcą, a słuchaczem, a nawet - jak pisał duński filozof Soeren Kierkegaard - jest nieskończenie lekką grą z nicością. Grą, która tą nicością nie tylko nie daje się zastraszyć, lecz jeszcze ironię potęguje.

Dlaczego jest to gra z nicością? Dlatego, że w tej grze nie wiemy dokładnie co jest przeciwstawieniem ironii. Ironia bowiem odsyła nas ku nieznanemu sensowi głębszemu niż prosta negacja. Jest to znak, sygnał, że ironista chciał powiedzieć coś innego niż to co zostało powiedziane. Jednak ironista – filozof, nie chce ukrywać prawdy - przeciwnie chce ją nam pokazać odsyłając ku nieznanemu. Nieznanego każe szukać samodzielnie - słuchaczowi, czytelnikowi, interlokutorowi.

Dr Robert Piłat przywołuje w swoim alfabecie nie tylko sposoby używania ironii przez znanych filozofów (Sokrates, Kierkegaard), lecz równie przykłady ironii literackiej zawartej np. w wierszu Cyriana Kamila Norwida, w dramacie Juliusz Cezar Szekspira czy Don Juanie Byrona.

Zaprasza Bożena Markowska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zapraszamy do Trójki - ranek

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2010 06:00
Co wspólnego z mundialem mają Sokrates, Marks i Hegel? i czy piłka nożna to interesujący temat dla filozofów? Nasz reporter postanowił sprawdzić, co wielcy myśliciele pisali o futbolu. A pisali naprawdę ciekawie...
rozwiń zwiń