X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wspominamy Stanisława Jędrykę, twórcę kultowych seriali

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 18:00
- Pan Jędryka trafił na złoty okres w literaturze dziecięcej, a przy tym umiał pracować z młodymi aktorami - o twórcy popularnych filmów i seriali dla młodzieży, m.in. "Wakacji z duchami", "Podróży za jeden uśmiech" czy "Stawiam na Tolka Banana", opowiadała w Dwójce Anna Wróblewska.
Audio
  • Wspomnienie o Stanisławie Jędryce (Wybieram Dwójkę)
Stanisław Jędryka
Stanisław JędrykaFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Stanisław Jędryka zmarł w Warszawie w wieku 85 lat. W historii polskiego kina zapisał się przede wszystkim jako twórca doskonałych ekranizacji literatury młodzieżowej. Filmoznawczyni Anna Wróblewska mówiła, że z jednej strony sprzyjały temu czasy, z drugiej indywidualne zdolności tego reżysera. - Lata 50. i 60. to okres, kiedy w Polsce powstawały znakomite powieści dla młodego odbiorcy: z drugim dnem, wątkami sensacyjnymi, wartościami etycznymi, idealne do sfilmowania. Do tego prężnie rozwijał się gatunek serialu telewizyjnego.

Stanisław Jędryka zekranizował m.in. powieść "Wyspa Złoczyńców" o przygodach Pana Samochodzika na podstawie książki Zbigniewa Nienackiego. Młodzież, ale i dorosłych przyciągały przed telewizory filmy i seriale Jędryki na podstawie twórczości Adama Bahdaja: "Wakacje z duchami", "Do przerwy 0:1", "Podróż za jeden uśmiech" czy "Stawiam na Tolka Banana".

W dwóch ostatnich produkcjach wystąpił młodziutki Filip Łobodziński, który tak mówił w Dwójce o Stanisławie Jędryce. - On stał za kamerą i grał razem z nami. Zapamiętałem go jako człowieka, który bardzo spektakularnie się cieszy, martwi, rozpacza, wszystkie nerwy na wierzchu. Umiał opowiadać historie, dlatego jego filmy się nie zestarzały.

Zdaniem Anny Wróblewskiej doświadcznie i umiejętności Stanisława Jędryki nie zostały należycie wykorzystane. Filmoznawczyni wyjaśniła, że emerytura tego reżysera przypadła na okres zapaści kina dziecięcego w Polsce. - Myślę, że dopiero teraz znajdzie dogodnych następców, którzy będą pamiętali o jego dziedzictwie, którzy będą się od niego uczyć niesamowitej wrażliwości na świat dziecka i umiejętności współpracy z młodymi aktorami.

***

Prowadzi: Bartosz Panek

Gość: Filip Łobodziński i Anna Wróblewska

Data emisji: 23.04.2019

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ponad 2000 kadrów z życia Mariana Marzyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 18:00
Gościem "Wybieram Dwójkę" był reżyser i scenarzysta Marian Marzyński, z którym rozmawialiśmy o jego nowej książce zatytułowanej "Kino-ja. Życie w kadrach filmowych".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Borys Lankosz: Kobro i Strzemiński wyprzedzali swój czas

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 16:00
- Chciałem opowiedzieć o nich w sposób niekonwencjonalny. Taki, na jaki awangardziści, ludzie wierzący w artystyczne utopie zasługują – mówił w Dwójce ceniony reżyser o swoim najnowszym filmie "Kobro/Strzemiński. Opowieść fantastyczna".
rozwiń zwiń