Autorka książki "Smutek mamuta": u podłoża mitów leży strach

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 11:00
- Mity pokazały mi, czego się boję, ale też czego się boją inni. Nagle się okazuje, że ten strach, który mam w sobie, dzielę z ludźmi sprzed tysięcy lat - mówiła w Dwójce Ewa Jałochowska, autorka publikacji przeznaczonej do wspólnego czytania przez dorosłych i dzieci.
Audio
  • Ewa Jałochowska o książce "Smutek mamuta" (Poranek Dwójki)

"Smutek mamuta" to opowieść o mechanizmie powstawania mitów. Ewa Jałochowska jako przykład podała historię wywieszania w Chinach materiałów w czerwonym kolorze z okazji Roku Tygrysa. - Kiedyś czerwonego koloru używano do odstraszania tygrysów, które schodziły wiosną z gór do wiosek i były bardzo głodne. Kiedy zacznie się analizować różne mity, to okazuje się, że u ich podłoża najczęściej leży strach.

Autorka dodała, że w książce można prześledzić, jak mity rozprzestrzeniały się po świecie i były adaptowane przez różne kultury. - My czasem nie zdajemy sobie sprawy, że zaczynając opowieść od słów "za siedmioma górami, za siedmioma rzekami", odwołujemy się do sumeryjskich opowieści o Gilgameszu. Mnie to zachwyca.

W audycji Ewa Jałochowska wyjaśniła z jakiego mitu wzięła tytuł swojej książki. Pisarka mówiła też, na przykładzie Spider-Mana, jak współczesna popkultura przetwarza odwieczne opowieści.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi:  Paweł Siwek

Gość: Ewa Jałochowska (historyczka sztuki, pisarka)

Data emisji: 6.05.2019

Godzina emisji: 8.30 

pg

Czytaj także

"Mapy" i "Pszczoły", czyli dwie lokomotywy sukcesu

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 19:01
- Te dwie książki zapoczątkowały na rynku dziecięcym w Europie modę na wielkie i pięknie ilustrowane pozycje dla najmłodszych. Wpływ polskich ilustratorów jest tu nie do przecenienia – mówiła w Dwójce Ewa Stiasny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historie z "Małego przeglądu". Dzieci piszą o życiu w II RP

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 11:00
- W tym piśmie poruszano wszystkie tematy. Przeważała szkoła, koledzy, organizacje młodzieżowe, rodzina, zwierzęta domowe, ale znalazłam nawet artykuł na temat miłości lesbijskiej - o publikacji poświęconej "Małemu przeglądowi" opowiadała prof. Anna Landau-Czajka.
rozwiń zwiń