X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Autorka książki "Smutek mamuta": u podłoża mitów leży strach

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 11:00
- Mity pokazały mi, czego się boję, ale też czego się boją inni. Nagle się okazuje, że ten strach, który mam w sobie, dzielę z ludźmi sprzed tysięcy lat - mówiła w Dwójce Ewa Jałochowska, autorka publikacji przeznaczonej do wspólnego czytania przez dorosłych i dzieci.
Audio
  • Ewa Jałochowska o książce "Smutek mamuta" (Poranek Dwójki)

"Smutek mamuta" to opowieść o mechanizmie powstawania mitów. Ewa Jałochowska jako przykład podała historię wywieszania w Chinach materiałów w czerwonym kolorze z okazji Roku Tygrysa. - Kiedyś czerwonego koloru używano do odstraszania tygrysów, które schodziły wiosną z gór do wiosek i były bardzo głodne. Kiedy zacznie się analizować różne mity, to okazuje się, że u ich podłoża najczęściej leży strach.

Autorka dodała, że w książce można prześledzić, jak mity rozprzestrzeniały się po świecie i były adaptowane przez różne kultury. - My czasem nie zdajemy sobie sprawy, że zaczynając opowieść od słów "za siedmioma górami, za siedmioma rzekami", odwołujemy się do sumeryjskich opowieści o Gilgameszu. Mnie to zachwyca.

W audycji Ewa Jałochowska wyjaśniła z jakiego mitu wzięła tytuł swojej książki. Pisarka mówiła też, na przykładzie Spider-Mana, jak współczesna popkultura przetwarza odwieczne opowieści.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi:  Paweł Siwek

Gość: Ewa Jałochowska (historyczka sztuki, pisarka)

Data emisji: 6.05.2019

Godzina emisji: 8.30 

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Mapy" i "Pszczoły", czyli dwie lokomotywy sukcesu

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 19:01
- Te dwie książki zapoczątkowały na rynku dziecięcym w Europie modę na wielkie i pięknie ilustrowane pozycje dla najmłodszych. Wpływ polskich ilustratorów jest tu nie do przecenienia – mówiła w Dwójce Ewa Stiasny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historie z "Małego przeglądu". Dzieci piszą o życiu w II RP

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 11:00
- W tym piśmie poruszano wszystkie tematy. Przeważała szkoła, koledzy, organizacje młodzieżowe, rodzina, zwierzęta domowe, ale znalazłam nawet artykuł na temat miłości lesbijskiej - o publikacji poświęconej "Małemu przeglądowi" opowiadała prof. Anna Landau-Czajka.
rozwiń zwiń