X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tadeusz Różewicz kończy 91 lat!

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 09:01
– On chce być w środku życia – mówi o znakomitym poecie i dramaturgu Jan Stolarczyk, redaktor i autor opracowań wielu książek Tadeusza Różewicza.
Audio
  • Opowieść Jana Stolarczyka - edytora, przez wiele lat redaktora naczelnego Wydawnictwa Dolnośląskiego we Wrocławiu
  • Gawęda Marii Dębicz o popularności, jaką cieszą się poezja i dramaty Tadeusza Różewicza wśród młodych odbiorców oraz o fascynacji poety malarstwem
  • Opowieść Janusza Drzewuckiego - krytyka literackiego, poety, dziennikarza i wydawcy
  • Gawęda Andrzeja Zawady - profesora Uniwersytetu Wrocławskiego, historyka literatury i krytyka
  • Opowieść Tadeusza Dąbrowskiego, który w 2006 roku z rąk Tadeusza Różewicza otrzymał "Małe berło" - nagrodę Fundacji Kultury Polskiej
Tadeusz Różewicz
Tadeusz RóżewiczFoto: Grzegorz Michałowski/PAP

- Od lat planowałem napisanie autobiografii, ale to zbyt łatwe - pisał Tadeusz Różewicz w posłowiu do zbioru swoich wierszy "Niepokój". I dodawał: - Niech wybór poezji zastąpi autobiografię.
Wyłaniający się z tekstów literackich portret poety jest rzecz jasna niezwykle złożony, czasem wewnętrznie sprzeczny. Poeta wciąż kwestionuje samego siebie, a jednocześnie próbuje - z ułomków, fragmentów, resztek - tworzyć "poezję nową", taką, która byćmoże "gnieździ się w milczeniu".
A jaki jest sam autor, obecny za tymi tekstami: za niezliczonymi już wierszami, za dramatami i formami z pogranicza - jaki jest Tadeusz Różewicz? W dniu 91. urodziny poety zapraszamy do wysłuchania audycji z cyklu Dwójki "Mój Różewicz" - o autorze "Kartoteki", o spotkaniach z jego twórczością i z samym poetą opowiadają jego przyjaciele i znajomi.
– On chce być w środku życia, w strefie pośredniej między czernią a jasnością – mówił Jan Stolarczyk – edytor, przez wiele lat redaktor naczelny Wydawnictwa Dolnośląskiego we Wrocławiu, krytyk literacki, redaktor i autor opracowań wielu książek Tadeusza Różewicza. W swojej gawędzie o wrocławskim poecie wspominał również m.in. o jego szczególnym poczuciu humoru, ulubionych przechadzkach do zoo i uwadze skierowanej do tego, co najprostsze i często niezauważalne.
O Tadeuszu Różewiczu opowiadali również: Maria Dębicz - historyk teatru, znawczyni twórczości autora "Kartoteki", od lat zajmująca się jej recepcją na świecie, Janusz Drzewucki - krytyk literacki, poeta, dziennikarz i wydawca, Andrzej Zawada - profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, historyk literatury i krytyk oraz Tadeusz Dąbrowski - poeta, krytyk literacki, redaktor, który w 2006 roku z rąk Tadeusza Różewicza otrzymał "Małe berło" - nagrodę Fundacji Kultury Polskiej.
Audycje przygotowały Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czyste myśli Tadeusza Różewicza

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 20:17
Skany wierszy i notatek Tadeusza Różewicza zostały wydane w książkach "Historię pięciu wierszy" i "Kartoteka: reprint" . Można na chwilę zajrzeć poecie przez ramię i przekonać się, że pisanie wierszy, które są czyste jak myśli, nie jest taką prostą sprawą.
rozwiń zwiń