A jednak zagra! – Koncert Maxima Vengerova

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2011 20:00
Nie jest łatwo namówić Maxima Vengerova do występu, ale dla Poznania artysta zrobił wyjątek.Transmisja ostatniego aktu XIV Konkursu Wieniawskiego w Dwójce w niedzielę o 19:00.

Maxim Vengerov to skrzypek o wielkiej sławie i charyzmie. Wszyscy uczestnicy Konkursu Wieniawskiego podkreślali, jak wiele dla nich znaczy bezpośredni kontakt z Vengerovem, większość deklarowała też, że Rosjanin jest ich ideałem i wzorem artystycznym.

Daltego miłośnicy skrzypiec wpadli w rozpacz gdy kilka lat temu Vengerov obwieścił, że bierze rozbrat z instrumentem – odtąd poświęcał się przede wszystkim dyrygenturze. Okazało się jednak, że skrzypiec nie porzucił i od czasu do czasu można go usłyszeć w roli solisty. Tak też stanie się w niedzielę, podczas nadzwyczajnego koncertu wieńczącego XIV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Konkurs ten był autorskim dziełem Vengerova, który miał pieczę nad wszystkimi elementami imprezy, od wyboru uczestników, którego dokonał osobiście, poprzez program kolejnych etapów a na werdykcie kończąc (regulamin mówi, że w przypadku kontrowersji głos decydujący należał do przewodniczącego jury – Maxima Vengerova). Rosjanin brał udział w pracach Jury, był na wszystkich przesłuchaniach, na próbach do koncertów. Po każdym etapie rozmawiał w cztery oczy z każdym uczestnikiem, który do dalszej części Konkursu nie został dopuszczony.

I, oczywiście, ćwiczył, często do trzeciej w nocy. Odbył też próby z orkiestrą Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego. Pierwsza taka próba odbyła się jeszcze przed rozpoczęciem przesłuchań finałowych – Vengerov był bardzo zadowolony i stwierdził, że jest spokojny o finały, bo pod batutą Pijarowskiego każdy uczestnik poczuje się pewnie i swobodnie.

Na transmisję nadzwyczajnego koncertu z Poznania zapraszają  Agata Kwiecińska i Adam Suprynowicz.

 

Program

Karol Kurpiński Uwertura do opery Dwie chatki

Franciszek Liszt  Poemat symfoniczny "Preludia"

Ludwig van Beethoven Koncert skrzypcowy D-dur op. 61

Wyk. Maxim Vengerov – skrzypce, Filharmonia Poznańska im. T. Szeligowskiego, Marek Pijarowski – dyrygent

23 października (niedziela), godz. 19:00

Czytaj także

Znamy finalistów Konkursu Wieniawskiego!

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 16:59
W finale Konkursu zagra sześcioro młodych artystów. Nie ma wśród nich Polaków.
rozwiń zwiń