X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Montserrat Figueras (1942-2011)

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2011 08:38
We środę zmarła katalońska śpeiwaczka Montserrat Figueras, specjalizująca się w muzyce dawnej artystka. Zasłynęła przede wszystkim jako członkini zespołów Hespèrion XX i Hespèrion XXI, które współtworzyła z mężem, Jordi Savallem.
Audio

Montserrat Figueras (15 marca 1942 - 23 listopada 2011) była niezrównaną interpretatorką rozległego repertuaru wokalnego, obejmującego muzykę od epoki średniowiecza po renesans i barok. Po studiach w Schola Cantorum Basiliensis była członkinią zespołu Hespèrion XX założonego przez jej męża Jordiego Savalla. Prócz działalności w Hespèrionie (który w obecnym stuleciu zmienił nazwę na Hespèrion XXI), była członkinią La Capella Reial de Catalunya oraz Le Concert des Nations.


Jej dokonania artystyczne spotykały się z uznaniem publiczności i krytyki. Otrzymała Grand Prix de la Nouvelle Académie du Disque (1992) oraz Grand Prix de l’Académie Charles Cros (1993). Rząd Katalonii w tym roku odznaczył artystkę Orderem Św. Jerzego.

 

Montserrat Figueras była niezwykłą osobowością muzyczną, o niezrównanej wrażliwości i erudycji. Wraz z Jordim Savallem, stanowili najbardziej rozpoznawalną parę muzyki dawnej, wraz z córką Arianną i synem Ferranem najsłynniejszą muzyczną rodzinę Europy.

Często gościła w Polsce, jej ostatni występ w naszym kraju miał miejsce na Festiwalu Misteria Paschalia 31 marca 2010 roku.

W piątek 25 listopada o godz. 9:05 nadamy audycję Magdaleny Łoś z udziałem Doroty Kozińskiej poświęconą pamięci Montserrat Figueras. 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzyka katarskiej herezji na Festiwalu Misteria Paschalia - transmisja w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2011 07:45
Jordi Savall pokaże swoje kolejne muzyczno-literackie dzieło, muzykę oryginalną i wyrafinowaną.
rozwiń zwiń