Oczy pełne ciemności

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 16:48
Ludzie niewidzący to potężny procent wszystkich społeczeństw. Jaki jest ich świat? W "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" w 205. rocznicę urodzin Louisa Braille'a rozmawialiśmy o tym, jak traktowano ludzi ociemniałych na przestrzeni dziejów.
Audio
  • S. Elżbieta i s. Hieronima z Lasek, Jadwiga Dziura i Władysław Lucjan Gołąb o sytuacji niewidomych w Polsce (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Oczy pełne ciemności
Foto: Valerie Everett /Flickr, lic. CC

Louis Braille stracił wzrok jako dziecko. Gdy skończył 16 lat, stworzył własny alfabet - dziś nazywany alfabetem Braille'a. Można w tym systemie zapisać wszystko. Działania matematyczne i nuty. Mija 205 rocznica jego urodzin.
Podczas grudniowej konferencji na temat problemów ludzi niewidomych usłyszeliśmy dramatyczne wołanie: "My nie widzimy nic, a Wy - czy widzicie nas?"

Gośćmi "Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego" byli s. Elżbieta i s. Hieronima z Lasek, Jadwiga Dziura i Władysław Lucjan Gołąb.

Audycję prowadziła Hanna Maria Giza.

Zobacz więcej na temat: HISTORIA KULTURA Louis Braille

Czytaj także

Boże Narodzenie: owoce morza, psoty niewiniątek i prezenty od Trzech Króli

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 08:00
Pierwsi chrześcijanie w ogóle nie świętowali narodzin Chrystusa. Najwcześniejsza wzmianka o publicznym celebrowaniu rocznicy tego wydarzenia pochodzi dopiero z IV wieku. Dziś zwyczaje bożonarodzeniowe na świecie wciąż fascynują różnorodnością i wieloznacznością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W gwiazdy patrzymy od zawsze

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 14:00
- Szesnaście tysięcy lat temu niebo wyglądało niemal tak samo, jak dziś. Nie oddzielano go jednak od ziemi. Obie sfery stanowiły całość, wyraźnie wpływając na siebie - mówili goście Dwójki w rozmowie o znaczeniu gwiazd w historii kultury.
rozwiń zwiń