Cymbalistów było wielu...

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 18:00
W grudniu 2013 r. ukazała się obszerna praca prof. Piotra Dahliga "Cymbaliści w kulturze polskiej". W audycji "Źródła" rozpoczynamy cykl opowieści o tradycji i wirtuozach cymbałów.
młody cymbalista
młody cymbalistaFoto: PAP/Piotr Kowalczyk

Książka "Cymbaliści w kulturze polskiej" to efekt wieloletnich (od 1975 r.) badań terenowych, prowadzonych na Warmii i Mazurach, w Zachodniopomorskiem, Lubelskiem, na Dolnym Śląsku i Podkarpaciu, gdzie są główne skupiska cymbalistów na obszarze naszego kraju.

O historii, tradycji, popularności tego instrumentach, o wybitnych muzykach (w tym cymbalistach przesiedlonych po II wojnie światowej z Kresów Wschodnich) prof. Piotr Dahlig opowie w kilku wydaniach magazynu "Źródła". We wtorek, 14 stycznia - spotkanie pierwsze.

Zaprasza Anna Szotkowska.

14 stycznia (wtorek), godz. 12.00 - 13.00

Zobacz więcej na temat: folk
Czytaj także

Adwent w Beskidach: czas ciszy, świniobicia i kultu św. Barbary

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 16:05
- W te dni nosiło się ciemne kolory. Do dziś starsze kobiety, widząc dziewczynę ubraną w czerwony płaszcz, potrafią zwrócić uwagę, że to nie pasuje - o adwentowych zwyczajach mieszkańców Beskidu Śląskiego opowiadała w Dwójce Małgorzata Kiereś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielkopolski renesans dud

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 14:52
W tegorocznych wielkopolskich konfrontacjach dudziarzy udział wzięło aż trzydziestu młodych muzyków. To efekt pracy uczniów słynnego nauczyciela gry na tym instrumencie Edwarda Ignysia. W "Źródłach" wysłuchaliśmy archiwalnej rozmowy z tym nieżyjącym już strażnikiem tradycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kołysanki rażone piorunem i dzieci-ptaki

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2013 18:00
Czy kultura tradycyjna może być przydatna w edukacji współczesnych dzieci? Między innymi na to pytanie odpowiedziała w magazynie "Źródła" Kaja Prusinowska, która prezentowała album "Kołysała mama smoka - powrót".
rozwiń zwiń