Wiele twarzy Krwawego Feliksa

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 10:15
Czy da się napisać wnikliwą, wiarygodną, rzetelną historię człowieka, wokół którego narosło tyle mitów? Biografia Dzierżyńskiego to przyczynek do refleksji o tym, jak dalece można relatywizować i usprawiedliwiać okropieństwa. O tym mówić będziemy w środowych "Rozmowach po zmroku".
Feliks Dzierżyński znów zyskuje w Rosji na popularności
Feliks Dzierżyński znów zyskuje w Rosji na popularnościFoto: RIA Novosti/Wikimedia/CC

Czerwony kat, dobroczyńca osieroconych dzieci, polski szlachcic, tarcza i miecz klasy robotniczej, wierny sługa Lenina i Stalina, krewny Piłsudskiego, cyniczny politruk, zaślepiony fanatyk, ateista, który pisał o sobie: "Wierzę tylko w naukę Chrystusa, w Jego Ewangelię", kochający ojciec, troskliwy brat i namiętny kochanek.
Feliksa Dzierżyńskiego opisuje Sylwia Frołow w książce "Dzierżyński. Miłość i rewolucja".
Echa mitów na temat polityka słychać nadal, m.in. w spektaklu "Bitwa warszawska 1920" Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego. Szef CzeKa nie jest pokazany w tym przedstawieniu jako postać jednoznacznie negatywna.
Gośćmi "Rozmów po zmroku" będą: Sylwia Frołow oraz sowietolodzy - prof. Andrzej de Lazari i dr Łukasz Jasina (historyk, który niedawno wrócił z Moskwy).

Na audycję zaprasza Bartosz Panek.

29 stycznia (środa), godz. 21.30-22.30

mc/jp

Zobacz więcej na temat: historia ZSRR
Czytaj także

Anne Applebaum zagląda za żelazną kurtynę

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2013 21:00
- Historia Europy Wschodniej jest częścią dziejów Zachodu, uzupełnia je i pomaga lepiej zrozumieć. Wcześniej poznanie tej części świata było bardzo utrudnione - mówiła w Dwójce Anne Applebaum, autorka książki "Za żelazną kurtyną".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paradoksy Okrągłego Stołu

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 20:00
- Rozpatrywanie obrad Okrągłego Stołu w kategoriach narodowej zdrady wynika z niewiedzy i kierowania się emocjami - mówił "W tyglu kultury" Leszek Moczulski, którego Konfederacja Polski Niepodległej odmówiła jednakże udziału w obradach 1989 roku.
rozwiń zwiń