Królowa Nina Andrycz

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 17:00
We wtorkowym "Notatniku Dwójki" będziemy wspominać wybitną aktorkę, nazywaną królową polskiego teatru, przez lata związaną Teatrem Polskim w Warszawie. 31 stycznia Nina Andrycz zmarła w wieku 101 lat.
Audio
  • 23.12.18 Reportaż Wojciecha Markiewicza "Nina Andrycz. Czwarty wymiar życia"
  • Jarosław Kilian o Ninie Andrycz (Poranek Dwójki)
  • Tomasz Mościcki o Ninie Andrycz (Poranek Dwójki)
Nina Andrycz jako Lady Milford w trakcie próby generalnej sztuki Intryga i miłość Fryderyka Schillera w Teatrze Polskim (1969 r.)
Nina Andrycz jako Lady Milford w trakcie próby generalnej sztuki "Intryga i miłość" Fryderyka Schillera w Teatrze Polskim (1969 r.)Foto: PAP/Mariusz Szyperko

- Wraz z jej odejściem z tego świata zamknęła się wspaniała epoka polskiego teatru i epoka świetności Teatru Polskiego - tak o Ninie Andrycz mówił w Dwójce Tomasz Mościcki.

>>Historia Teatru Polskiego w odcinkach<<

Urodziła się 11 listopada 1912 roku w Brześciu Litewskim. Od 1935 do 2004 roku (z przerwą w okresie wojny) aktorka była związana z Teatrem Polskim w Warszawie. Grała też w Teatrze Polskiego Radia i w Teatrze Telewizji. Zasłynęła królewskimi kreacjami scenicznymi - Marii Stuart, Lady Makbet, królowej Małgorzaty i Elżbiety. Była odtwórczynią głównych ról w dramatach klasycznych i romantycznych, jak Solange w "Lecie w Nohant”. Znana jest także z roli Starej w "Krzesłach” oraz Klary Zachanassian w spektaklu "Wizyta starszej pani” Dürrenmatta.
Historia jej życia to historia polskiego teatru. Była uczennicą Aleksandra Zelwerowicza, na scenie spotykała aktorów legendarnych. Miłość do teatru - odwzajemniona - była sensem jej życia. Artystka pozostawiła po sobie również tomiki poetyckie i wspomnienia.

W "Notatniku Dwójki" usłyszymy głos aktorki z nagrań archiwalnych.

Na audycję zaprasza Witold Malesa.

4 lutego (wtorek), godz. 15.00-15.30

mm/mc

Zobacz więcej na temat: Nina Andrycz reportaż TEATR

Czytaj także

Nie żyje Nina Andrycz. "Najlepszą rolę zagrałam mając 85 lat"

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 15:00
"To, rzecz jasna, przypadek, ale nie ma drugiej aktorki, która zagrałaby w swoim życiu tyle królewskich ról" - mówiła w rozmowie z Anną Retmaniak królowa polskiego teatru. Słynna aktorka teatralna i filmowa zmarła w wieku 101 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje Nina Andrycz. "Skończyło się pewne aktorstwo"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2014 11:00
- Wraz z jej odejściem z tego świata zamknęła się wspaniała epoka polskiego teatru i epoka świetności Teatru Polskiego - o słynnej aktorce zmarłej w wieku 101 lat mówił w Dwójce Tomasz Mościcki.
rozwiń zwiń