REKLAMA

Niekochana sztuka w kościele

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 21:15
Jak chronić dzieła sztuki w kościołach - także te, które nie budzą powszechnego entuzjazmu, jak np. polichromie Jerzego Nowosielskiego? Porozmawiamy o tym w środowym "Sezonie na Dwójkę".
Wnętrze kościoła św. Dominika w Warszawie z krucyfiksem Jerzego Nowosielskiego
Wnętrze kościoła św. Dominika w Warszawie z krucyfiksem Jerzego NowosielskiegoFoto: Boston9/Wikimedia/CC

Człowiek - od zarania dziejów - poszukiwał tego, co transcendentne. Doskonale odzwierciedla to sztuka sakralna. Z czasem jednak granice między sacrum i profanum zatarły się i dzieła osadzone w tradycyjnej symbolice chrześcijańskiej są akceptowane. Te zaś, które powstały współcześnie - nie zawsze.

O tym, jak chronić dzieła sztuki w kościołach, w "Sezonie na Dwójkę" rozmawiać będą dr Katarzyna Galicka-Szymańska, Krystyna Czerni, ks. dr Janusz Nowiński i Piotr Żuchowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na audycję zaprasza Hanna Maria Giza.

5 lutego (środa), godz. 18.00

mc

Czytaj także

Judaszowe srebrniki darem od Trzech Króli? Niezwykła wystawa

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 12:00
- Według średniowiecznej legendy król Melchior podarował dzieciątku Jezus te same monety, którymi wiele lat później zapłacono Judaszowi za zdradę Chrystusa - mówiła w Dwójce Marianna Otmianowska z Muzeum Narodowego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy program festiwalu Misteria Paschalia!

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 17:00
Siedem niezapomnianych koncertów i znakomici goście, a wśród nich uwielbiane przez festiwalową publiczność gwiazdy: Jordi Savall, La Capella Reial de Catalunya i Hespèrion XXI, Le Poème Harmonique oraz Fabio Biondi i Europa Galante. Ale także debiutujące na festiwalu zespoły...
rozwiń zwiń