Posłuchajmy Kolberga

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2014 19:50
Twórczości kompozytorskiej Oskara Kolberga będzie poświęcony "Notatnik Dwójki" . Opowiedzą o niej muzykolodzy i wykonawcy przygotowujący utwory do nagrań i koncertów w ramach Roku Kolberga.
Posłuchajmy Kolberga
Foto: Glow Images/East News

Dwójka zaprasza na inaugurację Roku Kolberga>>>

Młody Kolberg odbywał studia muzyczne u I. F. Dobrzyńskiego w Szkole Głównej Muzyki w Warszawie oraz u K. F. Girschnera i K. Rungenhagena w Berlinie. Początkowo wiązał swoją przyszłość z karierą kompozytorską.

Oprócz liryki wokalno-instrumentalnej w centrum jego zainteresowań pozostawała muzyka fortepianowa, nawiązująca do motywów ludowych, ujęta we wczesnoromantycznym stylu "brillant”. W roku 1853 odbyła się premiera jego opery "Król pasterzy". Twórczość ta została niemal całkowicie zapomniana, mimo że jest dostępna w rękopisach i wydawnictwach, które znajdują się w Polskich zbiorach bibliotecznych.

Na "Notatnik Dwójki" zaprasza Beata Stylińska.

24 lutego (poniedziałek), godz. 15.00-15.30

mm, gs

Zobacz więcej na temat: folk MUZYKA Oskar Kolberg
Czytaj także

Rok Oskara Kolberga. Kronikarz pieśni, jakiego nie znał świat

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 20:58
Ołówek, kartka papieru z pięciolinią i żywe wykonanie tradycyjnej pieśni. Z takim arsenałem w XIX wieku polski etnograf, folklorysta i kompozytor Oskar Kolberg realizował projekt badań i zapisywania muzyki tradycyjnej na skalę, o jaką trudno dziś, mimo nieograniczonego dostępu do techniki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dagadana: ważne, by nie zapomnieć o swoich korzeniach

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 12:00
- Żeby być interesującym dla świata, nie wolno zapomnieć o własnej tradycji i kulturze. Promujemy więc muzykę etniczną, by wszyscy wiedzieli, jak teraz brzmią Słowianie - mówi wokalistka zespołu Dagadana, Dana Wynnycka.
rozwiń zwiń