Wielkie obrady etnomuzykologów

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 15:30
W sobotnim "Poranku Dwójki" Weronika Kołacińska zapowie rozpoczynające się III Krajowe Seminarium Etnomuzykologiczne w Warszawie, organizowane przez Polskie Seminarium Etnomuzykologiczne oraz Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Dzieła Mozarta, Brahmsa i Schumanna zabrzmiały na sierpniowym koncercie
Dzieła Mozarta, Brahmsa i Schumanna zabrzmiały na sierpniowym koncercieFoto: East News/Glowimages

Seminarium odbędzie się w dniach 29 – 30 marca. Na rozmowę o nim zapraszamy o godz. 9.30.

Wcześniej, o godz.8.35 Adam Suprynowicz zrelacjonuje wydarzenia artystyczne w Katowicach. Jak wiemy po ponad trzech latach filharmonicy śląscy wracają do odnowionej siedziby przy ul. Sokolskiej 2. Uroczyste otwarcie nowej przestrzeni dla muzyki zaplanowano na 3 dni. W piątek (28 marca) odbyła się inauguracja połączona z odsłonięciem w holu głównym rzeźbiarskiego portretu Henryka Mikołaja Góreckiego - patrona Filharmonii Śląskiej.
Organizatorzy zaplanowali powtórzenie koncertu otwarcia w sobotę (29 marca) o godz. 17.00 i 20.00. W programie wielka klasyka zetknie się z dziełami najwybitniejszych kompozytorów śląskich naszego czasu. Będzie więc muzyka Fryderyka Chopina i laureat pianistycznego konkursu jego imienia - Piotr Paleczny. Walory nowego instrumentu, wybudowanego przez renomowaną firmę z Berlina, słuchacze poznają poprzez muzykę Jana Sebastiana Bacha w interpretacji projektanta filharmonicznych organów – Juliana Gembalskiego. Zabrzmi muzyka zaprzyjaźnionych z filharmonikami Henryka Mikołaja Góreckiego i zmarłego w ostatnich dniach grudnia Wojciecha Kilara. Pod batutą dyrektora Mirosława Jacka Błaszczyka wystąpią symfonicy, muzycy Śląskiej Orkiestry Kameralnej oraz przygotowany przez Jarosława Wolanina chór.
(W niedzielę 30 marca o godz. 17.00 estradę obejmie Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą swego dyrygenta - Roberta Kabary. W programie: wielka muzyka rosyjska i działającego na ich terenie Mieczysława Weinberga).
A poza tym w „Poranku Dwójki”: "Słowo na dzień”, "Archiwalnia", "Pięć minut nad Biblią”, przegląd prasy, kolejna rekomendacja z cyklu "25 książek na 25-lecie", wiadomości kulturalne, zaproszenia na imprezy kulturalne ( m.in. na niedzielny koncert "Muzyczna Scena Tradycji" do Studia Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana, na którym wystąpi skrzypaczka Stanisława Górkiewicz. Do wygrania będzie jak zwykle nasza płyta folkowa – tym razem album „ Podhale” cyklu: Muzyka źródeł – Kolekcja Muzyki Ludowej Polskiego Radia.
Na audycję zaprasza Anna Szewczuk.

29 marca (sobota), godz. 6.00 - 10.00

bch

Zobacz więcej na temat: folk
Czytaj także

Cymbaliści ziem polskich

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 13:00
Przedwojenni cymbaliści grywali "Poloneza Ogińskiego", mazury i oberki w polskim zaścianku, ale już na wiejskich zabawach sięgali raczej po melodie białoruskie, czasem litewskie. O losach mistrzów tego instrumentu w audycji "Źródła" opowiadał Piotr Dahlig, autor książki "Cymbaliści w kulturze polskiej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka Pałuk na cytrę i wokalistę trash metalowego

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 16:00
- Dla mnie ważne było, żeby nie skupiać się tylko na instrumentalnych opracowaniach, ponieważ nie oddają one istoty muzyki tradycyjnej - mówił w Dwójce Grzegorz Tomaszewski, jeden z niewielu polskich cytrzystów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stefan Nowaczek: bratu czasem skrzypce leciały z rąk ze zmęczenia...

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 18:00
Jakub Borysiak i Piotr Kędziorek rozmawiają ze słynnym skrzypkiem z Powiśla, laureatem m.in. "Złota Baszty" na Festiwalu W Kazimierzu Dolnym.
rozwiń zwiń