Przed premierą "Don Kichota" w TWON

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 21:00
Zapraszamy na reportaż z przygotowań do ostatniej premiery sezonu w Teatrze Wielkim Operze Narodowej. Będzie to klasyczne widowisko baletowe Mariusa Petipy w moskiewskiej wersji choreograficznej Alexeia Fadeyecheva.
Fragment plakatu autorstwa Adama Żebrowskiego, zapowiadającego balet Don Kichot w TWON,
Fragment plakatu autorstwa Adama Żebrowskiego, zapowiadającego balet "Don Kichot" w TWON, Foto: materiały promocyjne

Marius Petipa był wybitnym XIX-wieczny baletmistrzem i choreografem francuskim, twórcą ponad 50 baletów, które do dziś stanowią trzon repertuaru najważniejszych zespołów baletowych świata.

Wśród jego najważniejszych baletów jest "Don Kichot", oparty na dziele Miguela Cervantesa o słynnym rycerzu-idealiście poszukującym ukochanej Dulcynei z Toboso, od którego Milan Kundera wyznacza powstanie "sztuki powieści”, gatunku znamionującego nowe myślenie o świecie.

Prapremiera baletu Petipy (do muzyki Ludwiga Minkusa) miała miejsce 14 grudnia 1869 roku w Moskwie. Dziś, po 50 latach od premiery polskiej (9 czerwca 1964, Opera Warszawska), Don Kichot Petipy/Minkusa wraca do Warszawy, gdzie sztuką tańca Polski Balet Narodowy wskrzesi opowieść o Rycerzu Smętnego Oblicza.

Na reportaż z przygotowań do premiery zaprasza Justyna Piernik.

28 maja (środa), godz. 15.00-15.30

(materiały promocyjne/bch)

/

bch/jp

Zobacz więcej na temat: balet

Czytaj także

Czym naprawdę jest miłość?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 20:00
- To historie dwóch kobiet w cieniu dominującego mężczyzny - zapowiada Mariusz Treliński piątkową podwójną premierę w Operze Narodowej: "Jolanty" Piotra Czajkowskiego" i "Zamku Sinobrodego" Beli Bartóka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czarny kwadrat zwycięża słońce. Premiera "Projektu P"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2014 12:00
– Poznawanie struktury operowej było dla mnie wielką przygodą. Muzyka mówi tutaj dużo więcej niż tradycyjne teatralne środki wyrazu – mówił w Dwójce Krzysztof Garbaczewski, reżyser spektaklu operowego prezentowanego w ramach kolejnej odsłony "Projektu P".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Krakowiacy i Górale", czyli nieśmiertelne wołanie o pokój między ludźmi

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2014 16:00
- Po premierze mówiono wprost, że Krakowiacy to Polacy, a Górale to Moskale - o historycznych inscenizacjach słynnego wodewilu z muzyką Jana Stefaniego do libretta Wojciecha Bogusławskiego opowiadała w Dwójce prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska.
rozwiń zwiń