REKLAMA

Polska Toskania. Szlakiem pałaców Kotliny Kłodzkiej

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 18:00
W sobotnich "Przestrzeniach kultury" wysłuchamy audycji z cyklu "Mikrokosmosy". Spotkamy się z Małgorzatą Adamczewską, prezesem Fundacji Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Hrabstwa Kłodzkiego, która opowie o odbudowie pałaców w tym regionie.
Dwór Sarny
Dwór SarnyFoto: https://www.facebook.com/dworsarny

Małgorzata Adamczewska przez wiele lat wraz z mężem spędzała wakacje we Włoszech. Kiedy przyjechali w jej rodzinne strony, oboje postanowili, że już nie będą jeździć tak daleko. Tu znaleźli równie piękne zabytki w równie pięknych krajobrazach. Różnica polegała na tym, że prawie wszystkie były w ruinie.

Tak zaczęła się historia odbudowy jednego z wielu cennych obiektów w Kotlinie Kłodzkiej - zespołu parkowo-pałacowego w Korytowie.

21 maja tego roku właściciele tego zabytku, a także innych - w Kamieńcu Kłodzkim, Gorzanowie, Sarnach, w Srebrnej Górze i Starej Morawie, ustanowili fundację, której celem jest odnowa regionu, jednej z najbardziej zaniedbanych i nieodkrytych części naszego kraju. Połączone siły mają umożliwić odbudowę cennych budynków oraz powstanie w nich ośrodków kulturalno-artystycznych.

W reportażu odwiedzimy pałace w Korytowie, Kamieńcu i Sarnach, posłuchamy także rozmów z ich właścicielami.

Na audycję zaprasza Justyna Piernik.

7 czerwca (sobota), godz.12.00-13.00

mc/jp

Zobacz więcej na temat: Kłodzko śląskie
Czytaj także

Obraz minionego świata znaleziony w trocinach

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2014 13:00
- Ludzie nie zdawali sobie sprawy z tego, jak cenne skarby mają w domach - opowiadali w Dwójce twórcy projektu Albom.pl., którzy we wsiach na pograniczu polsko-białoruskim próbowali ocalić przed zapomnieniem pamięć zapisaną w starych fotografiach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak brzmi dziś Przysucha Kolberga?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 20:00
- Na co dzień mieszkańcy mijają Muzeum Kolberga albo przechodzą przez plac jego imienia nawet o tym nie myśląc. Ich zainteresowanie naszym dziedzictwem rozbudza się na szczęście podczas Dni Kolbergowskich - mówił Prezes Towarzystwa im. Oskara Kolberga, Jerzy Kwaśniewski. Miasto, w którym urodził się słynny badacz, odwiedziła Justyna Piernik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Możesz tu zaistnieć. Spacer po katowickim Nikiszowcu

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 18:00
– Architektura Nikiszowca została zaprojektowana w niezwykły sposób. Przestrzeń dzielnicy z jednej strony przytłacza człowieka, z drugiej zaś przyciąga go swoją mistyką – mówił w Dwójce Johann Bros, zajmujący się rewitalizacją obiektów poprzemysłowych na Śląsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hasior: moją powinnością nie jest szokowanie, lecz sprawianie niespodzianek

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 11:00
Niedawno minęła 86. rocznica urodzin Władysława Hasiora. Z tej okazji Justyna Piernik odwiedziła w "Mikrokosmosach” zakopiański dom i pracownię artysty oraz przypomniała jego archiwalne wypowiedzi.
rozwiń zwiń