Michel Foucault w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 18:20
25 czerwca mija 30. rocznica śmierci Michela Foucaulta. O tym, jak dzisiaj czyta się słynnego francuskiego filozofa i socjologa, będziemy rozmawiać w środowej audycji "O wszystkim z kulturą".
Michela Foucault
Michela Foucault Foto: źr. Wikiedia/GNU/Roi Boshi

Michel Foucault jest - według "The Times Higher Education Guide" - najczęściej cytowanym autorem w naukach humanistycznych w pierwszej dekadzie XXI wieku. Zmarły w 1984 r. filozof łączony jest z poststrukturalizmem i postmodernizmem, choć sam odżegnywał się od tych skojarzeń. Podkreślał za to wpływ filozofii Nietzschego na swoją pracę naukową.

W latach 1958-1959 Michel Foucault mieszkał w Warszawie i był dyrektorem Centrum Francuskiego na Uniwersytecie Warszawskim. W Polsce pogłębiło się jego rozczarowanie komunizmem. Rozstał się z Warszawą w nieprzyjemnych okolicznościach, w wyniku prowokacji Służby Bezpieczeństwa, która wykorzystała jego homoseksualizm.

O współczesnym czytaniu Michela Foucaulta w audycji "O wszystkim z kulturą" porozmawiamy z: drem Michałem Kozłowskim, dr Jackiem Kochanowskim oraz dr Joanną Bednarek.

25 czerwca (środa), godz. 18.00-19.00

mc/jp

Czytaj także

Totalitaryzm - zwycięstwo fizjologii nad polityką

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 23:30
W audycji "Skarbiec Nauki Polskiej" mówiliśmy o książce dr Marcina Moskalewicza pt. "Totalitaryzm, narracja, tożsamość. Filozofia historii Hannah Arendt".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Martin Heidegger - z objęć Hannah Arendt w kleszcze narodowego socjalizmu

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 12:00
- Jak wiele warta jest twórczość myśliciela, który sam nie stosuje się do swojej filozofii? - pytała retorycznie dr Karolina Wigura w "Sezonie na Dwójkę" poświęconym niezwykłemu związkowi Hannah Arendt i Martina Heideggera.
rozwiń zwiń