ŻOL – ilustrowany atlas architektury Żoliborza

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 21:55
Po sukcesie książki "SAS. Ilustrowany atlas architektury Saskiej Kępy” Centrum Architektury wydaje drugą pozycję z serii, poświęconą architekturze Żoliborza. O książce porozmawiamy w audycji "Wybieram Dwójkę".
ilustracja z książki ŻOL  ilustrowany atlas architektury Żoliborza
ilustracja z książki "ŻOL – ilustrowany atlas architektury Żoliborza"Foto: materiały promocyjne

"ŻOL – ilustrowany atlas architektury Żoliborza" przedstawia 60 budynków, założeń architektonicznych, rzeźb i dekoracyjnych detali znajdujących się na terenie dzielnicy, od najstarszych po najnowsze. Każdy obiekt opatrzony jest jedną ilustracją i krótkim opisem w języku polskim i angielskim. Prezentacje poprzedza dwujęzyczny wstęp z zarysem historii dzielnicy.

Budynki i detale zostały przedstawione za pomocą precyzyjnej, lecz syntetycznej ilustracji. Taki sposób prezentacji architektury pozwala zrozumieć podstawowe założenia przestrzenne poszczególnych projektów, niezakłócone ograniczeniami, z jakimi mamy do czynienia w przypadku zdjęć budynków (zasłaniające je drzewa, inne obiekty czy elementy infrastruktury miejskiej, brak dostępu z niektórych stron, zmiany modernizacyjne). Tym samym mamy szansę lepiej poznać pierwotny zamysł architekta.

(materiały prasowe Centrum Architektury)

O atlasie opowiedzą autorzy tekstów - Monika Powalisz i Michał Krasucki.

***

W audycji powiemy też o rewitalizacji Pałacu Krasińskich w Warszawie. Zapowiemy transmisję koncertów: Jordiego Savalla poświęconego muzyce czasów El Greca oraz londyńskich Promsów.

Na audycję zaprasza Adam Suprynowicz.

17 lipca (czwartek), godz. 16.00-18.00
bch/mc

Zobacz więcej na temat: architektura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie tylko książę Karol fascynuje się pałacami Kotliny Kłodzkiej

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2014 16:00
- W 2010 roku książę Karol rozmawiał z ministrem kultury i generalnym konserwatorem zabytków o możliwości zajęcia się przez brytyjską Fundację "Save Britain's Heritage" dworem Sarny. Ostatecznie do tego nie doszło, ale szefostwo Fundacji utrzymuje z nami kontakt i interesuję się naszymi losami - mówił w "Mikrokosmosach" obecny właściciel zabytkowej posiadłości w Ścinawce Górnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mroczny czar warszawskiej Woli Mirów

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 11:00
W pięciu miejscach na warszawskim Mirowie Helena Wawrzeniuk i Paulina Jędrzejewska przy wsparciu Fundacji Culture Shock stworzyły instalacje - ich odbiór zależy od nas samych, od tego z jakim nastawieniem idziemy nocą na Wolę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pałac w Nieborowie. "Tutaj czuć energię intelektualną w powietrzu"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 10:10
- Wielokrotnie w zapiskach znakomitych gości Nieborowa przewija się wspomnienie cudownego spokoju. Sercem pałacu była dla nich palarnia - o byłej rezydencji Radziwiłłów mówiła w Dwójce Elżbieta Bogaczewicz, konserwator dzieł sztuki.
rozwiń zwiń